Zdrowe siedzenie

Zdrowe siedzenie

Ergonomia siedzenia – dla których grup zawodowych jest ona szczególnie ważna?

Ergonomiczne wyposażenie biura powinno być zapewnione każdemu pracownikowi w każdym biurze, jednak niektóre grupy zawodowe i stanowiska pracy są szczególnie narażone na szkodliwe skutki długotrwałej pracy z nieodpowiednim wyposażeniem. Sekretarki, telemarketerzy, księgowe, osoby spędzające w ciągu dnia po kilka godzin przy biurku, przed ekranem komputera bezwzględnie powinny mieć tak przygotowane stanowisko pracy, aby nie narażać ich na dolegliwości bólowe i przewlekłe urazy, związane z długotrwałym obciążeniem stawów. Na szczególną uwagę zasługują stanowiska osób pracujących przy komputerze. Pisanie, skomplikowane obliczenia czy też programowanie wymaga specyficznego układu rąk, oraz nadgarstka, a także mocno obciąża wzrok. Ergonomiczne wyposażenie biura w takie akcesoria jak żelowe podkładki pod nadgarstek, podstawki pod monitor czy też podstawki pod laptopa znacznie poprawi jakość pracy przy komputerze, a także zapewni maksymalną ochronę zdrowia pracownika.

Zachowanie zdrowia w pozycji siedzącej

przed komputerem lub przy dokumentach nie jest zadaniem łatwym, ale niezwykle ważnym dla naszego organizmu. Nieodpowiednio przygotowane stanowisko pracy może powodować różnego rodzaju choroby zawodowe. Ograniczenie negatywnego oddziaływania pozycji siedzącej na kręgosłup, nogi, ramiona, oczy czy pracę układu krwionośnego jest możliwe dzięki dostosowaniu środowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii. Ergonomiczne miejsce pracy jest również normowane przepisami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Wyposaż swoje miejsce pracy lub nauki w fotele ergonomiczne, które pozwalają zachować zdrową, naturalną postawę ciała, a także pomagają usunąć lub zminimalizować ból kręgosłupa czy bóle mięśniowe. Zgodnie z zasadami ergonomii to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, których kręgosłup odczuwa w bolesny sposób godziny spędzone w pozycji siedzącej.
Podnóżki pod stopy opracowane zgodnie z zaleceniami ergonomii umożliwiają wyeliminowanie sytuacji, w której wiele godzin w pozycji siedzącej bez odpowiedniego wsparcia nóg i pleców doprowadzi do osłabienia krążenia w nogach, dolegliwości pleców oraz ogólnego zmęczenia i spadku koncentracji. Podkładki żelowe (podkładki pod mysz i nadgarstek oraz przed klawiaturę) - pozwala zachować zdrowe ułożenie dłoni w stosunku do przedramienia, dzięki czemu nie jest blokowany przepływ krwi oraz nie są uciskane nerwy. Podpórki pod plecy pomaga usunąć lub zminimalizować ból kręgosłupa czy bóle mięśniowe. Dodatkowo oparcie pleców wspiera plecy w odcinku lędźwiowym i piersiowym i podpórka pod plecy umożliwia zachowanie prawidłowego i naturalnego ułożenia kręgosłupa.

Organizacja miejsca pracy

Właściwą organizację miejsca pracy zapewnisz sobie wyposażając je w podstawki pod laptop które zdecydowanie poprawią komfort pracy i przyczyni się do zwiększonej efektywności w wykonywaniu konkretnych czynności.
Podstawka pod laptop powinna znaleźć się w wyposażeniu każdej osoby pracującej z komputerem przenośnym mają one na celu podniesienie ekranu na wysokość wzroku (kilka wysokości regulacji) - dzięki czemu unikniesz bólu karku oraz pleców i ochronisz wzrok.
Pojemniki i półki na dokumenty na ścianę, sortery. Dodatkowo zalecamy używanie ergonomicznych urządzeń jak dziurkacze i zszywacze o obniżonej o ponad 50% sile nacisku, przybory dla prawo i leworęcznych osób i wiele innych. Prosimy nie zapominać o tym, że zdrowie jest najważniejsze.