Zapobiegaj bólom nadgarstków - Ergonomia pracy cz.2

Zapomnij o bólach nadgarstków z podkładkami pod mysz i nadgarstek na ErgoPoint.com.pl Szeroka oferta. Wysyłka 24h! Wejdź, zobacz i chroń swoje zdrowie!

Bóle nadgarstków - czym mogą być spowodowane

Bóle nadgarstków spowodowane są najczęściej nieprawidłowym ułożeniem dłoni i łokci podczas pracy przy komputerze. Prawidłowa postawa podczas siedzenia to nie tylko proste plecy, ale również ręce ułożone w taki sposób na biurku, aby nie opierały się na nadgarstkach o brzeg mebli, aby klawiatury. To szczególnie ważne, gdyż długotrwałe utrzymywanie nieprawidłowego ułożenia rąk, może prowadzić do bolesnej cieśni nadgarstka. Aby temu zapobiec, należy dostosować miejsce pracy i rozważyć zakup sprzętów ergonomicznych, które pomogą nam w zachowaniu odpowiedniego ułożenia rąk i całego ciała.

Ergonomia stanowiska pracy Strefa 2 Strefa nadgarstków

Strefa nadgarstków to strefa nr 2 ergonomicznego stanowiska pracy.

Podkładki pod myszkę

Jednym z najprostszych i najbardziej efektownych gadżetów, które zapobiegają powstawaniu cieśni nadgarstka, są ergonomiczne podkładki pod myszkę. Konstrukcja podkładki żelowej jest dostosowana do budowy nadgarstka. Miejsce wsparcia jest odpowiednio wyprofilowane, a przy tym nie ogranicza dopływu krwi podczas wsparcia nadgarstków. To ogromnie ważne w profilaktyce nadgarstków i zapobiegania cieśni nadgarstka. Podkładki pod myszkę to obowiązkowy zakup dla osób pracujących przed komputerem, ale również dla osób grających w gry i dla młodzieży, która korzysta z komputera w celach naukowych. Z pewnością zakup podkładki pod myszkę, powinni rozważyć informatycy i graficy, których narzędziem pracy jest myszka lub trackball.

Ergosafe Podkładka żelowa pod mysz i nadgarstek

Zdjęcie: Ergosafe Podkładka żelowa pod mysz i nadgarstek

Podkładki pod klawiaturę ErgoSafe, Fellowes i inne

Równie ważna w zapobieganiu bólu nadgarstków jest podkładka pod klawiaturę. Jej zadanie jest takie samo, jak podkładki pod myszkę, jednak sprawdzi się dla osób, których praca polega na wielogodzinnym pisaniu. Z pewnością powinni ją kupić copywriterzy, nauczyciele i inne osoby, których praca polega na wykorzystywaniu klawiatury. Podkładka pod klawiaturę to również dobre rozwiązanie dla dzieci i młodzieży, które przed komputerem, spędzają długie godziny kontaktując się z rówieśnikami i odrabiając zadania. Obydwa rodzaje podkładek stanowią must have dla wszystkich osób, które na co dzień pracują przy komputerze. Sporym atutem podkładek przed klawiaturę jest ich uniwersalność. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sprawdzą się również przy pracy na laptopie.

Ergosafe Podkładka żelowa przed klawiaturę C-Look

Zdjęcie: Ergosafe Podkładka żelowa przed klawiaturę C-Look

Szuflada na klawiaturę

Odpowiednio usytuowana klawiatura ma ogromne znaczenie dla komfortu pracy. Nie może ona leżeć zbyt wysoko, bo nieprawidłowo ułożone przedramiona podczas pracy, będą wywoływały napięcie i w efekcie mogą pojawić się ogniska bólowe. Dlatego posiadając zbyt wysokie biurko, ważna jest szuflada na klawiaturę z regulowaną wysokością. Szuflada na klawiaturę ErgoSafe Max, po dostosowaniu wysokości, będzie również odpowiednim miejscem na myszkę. Oczywiście podczas rozmieszczania sprzętu w szufladzie nie można zapomnieć o położeniu podkładki pod mysz i klawiaturę. W wielu biurkach półka na klawiaturę jest montowana automatycznie i nie jest ona złym rozwiązaniem o ile odpowiada na nasze zapotrzebowanie. Trzeba zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju półki na klawiaturę przeważnie nie mają możliwości dostosowania wysokości i nie dostosują się do wzrostu użytkowników.

Szuflada na klawiaturę ErgoSafe Max

Zdjęcie: Szuflada na klawiaturę ErgoSafe Max

Zapobiegaj, zamiast leczyć

Wiele osób bagatelizuje konsekwencje nieprawidłowej postawy podczas długotrwałej pracy przed komputerem. Aranżując otoczenie miejsce pracy, nie biorą pod uwagę, że inwestując w odpowiednie pomoce, mogą znacznie zwiększyć komfort pracy. Co najważniejsze, dbając o dobór podkładek pod klawiaturę i myszkę, a także o odpowiednią wysokość szuflady na klawiaturę, zapobiegamy wielu nieprzyjemnym dolegliwościom.

Cieśń nadgarstka i bóle ramion

Spowodowane są nieprawidłowym naciskiem i zbyt wysokim lub zbyt niskim wsparciem przedramion, to jedne z najpopularniejszych dolegliwości, które pojawiają się po długotrwałym korzystaniu z komputera. Nieprawidłowa postawa prowadzi do zesztywnienia niektórych partii mięśniowych, co dodatkowo pogłębia problemy z kręgosłupem i jego deformacje. W efekcie prowadzi do silnych zespołów bólowych kręgosłupa. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która pozwala zapobiegać powstawaniu cieśni nadgarstka i która zwiększa komfort pracy.

Zobacz nasze inne artykuły, omawiające szczegółowo 6 stref ergonomii:

Ergonomia pracy przy komputerze cz.1 - co musisz wiedzieć, żeby zdrowo i komfortowo siedzieć
Ergonomia pracy cz.2 - zapobiegaj bólom nadgarstków
Ergonomia pracy cz.3 - zapobiegaj bólom karku i szyi
Ergonomia pracy cz. 4 - siedź, stój - zmieniaj pozycje
Ergonomia pracy cz.5 - organizacja stanowiska pracy
Ergonomia pracy cz.6 - zdrowe oświetlenie, czyste powietrze, cisza


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.