Objawy i leczenie Rwy kulszowej

Rwa kulszowa objawy i leczenie. Zobacz jak zapobiegać. Dowiedz się więcej!

Rwa kulszowa - ogólnie

Rwa kulszowa (z łac. ischias) to promieniujący ból lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa i pośladka następnie przez tylną powierzchnię uda nawet aż do stopy. Ból występuje w okolicy unerwionej przez nerw kulszowy i czasami mogą mu towarzyszyć zaburzenia czucia lub spadek siły mięśniowej. Objawy wynikają z podrażnienia nerwu kulszowego. Zazwyczaj atak bólu poprzedza ból kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Sam ból może dotyczyć jednej lub obu nóg.

Rwa kulszowa – przebieg i objawy

Choroba ta jest powodowana przez zapalenie największego nerwu w ciele człowieka - nerwu kulszowego. Sam przebieg rwy kulszowej może być różny u różnych osób – może dotknąć jednej lub obu stron ciała i mieć różną intensywność (najsilniejszy ból odczuwany jest w części krzyżowej kręgosłupa.

Rwa kulszowa – najważniejsze objawy

Najczęstsze objawy to:

  • silny ból w odcinku krzyżowym kręgosłupa z promieniowaniem na pośladki, uda i niekiedy aż po stopy
  • ból nasila się przy próbie obrotu ciała w pasie biodrowym
  • zapalenie nerwu kulszowego może dotyczyć lewej, prawej lub obu stron. W tym ostatnim przypadku może nawet uniemożliwić poruszanie się.

Teraz już wiem, że mam rwę kulszową – co robić?

Jeśli dopadnie Cię rwa kulszowa to nie masz zbyt wiele opcji działania do wyboru. Objawy zmuszają do przyjęcia nieruchomej postawy w pozycji, która dla Ciebie oznacza najmniejszy ból. Często pomaga położenie na brzuchu z poduszką pod brzuchem i rękami ułożonymi wzdłuż ciała. Oczywiście skontaktuj się z lekarzem, który przepisze leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Szybka i zdecydowana reakcja jest kluczowa, bo nieleczona lub niewłaściwie leczona rwa kulszowa może skończyć się porażeniem nerwu kulszowego. Skutki takiego porażenia są trudno odwracalne.

Jeśli masz pracę siedzącą wyposaż się w fotel ergonomiczny, dzięki czemu odciążysz swój kręgosłup. Znajdziesz również fotele ergonomiczne z atestem medycznym Kulik System.


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.