Ćwicz w pracy, ćwiczenia przy biurku
Ćwicz w pracy - ErgoPoint.com.pl
Nie marnuj czasu wiercąc się przy biurku, próbując wybrać dogodną pozycję. Nie dość, że cierpi na tym Twoja koncentracja i wydajność pracy, to także niewygodna pozycja ciała ma duży negatywny wpływ na zdrowie i komfort pracy. Według badań Fellowes Commissioned Dynamic Markets z 2010 r. 20% Europejczyków skarży się na ból nadgarstków, ramion czy pleców wynikających z niewłaściwej organizacji stanowiska pracy. Ważna zatem jest profilaktyka, upewnij się więc, czy Twoje miejsce pracy jest odpowiednio dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.
Jeżeli chcesz to sprawdzić, odpowiedz na nasze pytania:
- Czy często wiercisz się próbując znaleźć sobie dogodną pozycję do pracy?
- Czy skarżysz się na bóle kręgosłupa lub pleców?
- Czy przecierasz oczy, aby wyeliminować ich ból, pieczenie?
- Czy często wstajesz, odchodzisz od stanowiska pracy bądź prostujesz ręce, rozmasowujesz kark?
- Czy zauważasz nagłe zaniki ostrości widzenia?
- Czy zauważasz przykurcz mięśni nóg wywoływany brakiem odpowiedniego oparcia stóp?
- Czy zauważasz, że podczas pracy z komputerem oraz dokumentami mocno pochylasz się nad tekstem, mrużysz oczy próbując dostrzec tekst?
- Czy garbisz się pracując przy biurku?
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, na któreś z tych pytań, oznacza to, że ten problem/problemy mogą wpływać na szereg aspektów Twojej wydajności, w tym na:
- wytrzymałość,
- zdolności poznawcze i koncentrację,
- racjonalność myślenia/nastrój,
- sprawność ruchową i zręczność.
W oczywisty sposób pogarszają one również Twoje samopoczucie, a w dłuższym okresie czasu zdrowie.
7 pomocnych rad od ErgoPoint.pl, które pomogą Ci utrzymać prawidłową higienę pracy oraz stworzyć elastyczną przestrzeń, dopasowaną do twoich indywidualnych potrzeb i preferencji:
- Pamiętaj o utrzymaniu prawidłowej sylwetki ciała, staraj się nie garbić. Poprawną pozycję uzyskasz siedząc głęboko w krześle. Podpórki pod plecy i podnóżki pod stopy pomogą przybrać Ci właściwą pozycję siedzącą.
- kluczowe jest regulowane biurko (dopasujesz je do swojego wzrostu, jak również umożliwi Ci pracę stojącą przez część dnia) i fotel ergonomiczny, który zapewni prawidłową pozycję siedzącą, wspierając kluczowe części ciała.
- 25% osób pracujących regularnie przy komputerze cierpi z powodu bólu lub urazu spowodowanego uciskiem na nadgarstki. Podkładka pod mysz i nadgarstek i podkładka pod klawiaturę pomaga w zmniejszeniu ucisku i zapobiega ewentualnym urazom.
- Stosując profilaktykę na ból karku, jesteś w stanie zapobiec poważnemu bólowi, dlatego pamiętaj aby siedzieć w odpowiedniej odległości od monitora (40-70cm). Monitor powinien być ustawiony na odpowiedniej wysokości (zalecany jest poziom wzroku) - korzystaj z rozwiązań typu uchwyt do monitora.
- Pamiętaj o robieniu regularnych przerw - najlepiej zaczerpnąć świeżego powietrza.
- Ustawienie jasności w monitorze powinno być dostosowane do jasności pomieszczenia. Jeśli masz jasny obraz, zadbaj o odpowiednie oświetlenie pokoju. Jeśli zaś pracujesz w nocy lub przy przyciemnionym świetle - przyciemnij obraz monitora.
- Krople do oczu - o nasze oczy zadbają odpowiednie krople, które można bez recepty kupić w każdej aptece.
- Światło odbite - źródła światła odbijane w monitorze, takie jak światło lampki, żarówki czy światło słoneczne, mogą razić Twoje oczy. Staraj się ustawić ekran pod takim kątem, by nie odbijał tych świateł, a na okno zasuń roletę czy zasłonę.
Pamiętaj, zakup produktów ergonomicznych nie zniweluje tych problemów całkowicie. Nasze ciało wymaga także odprężenia i ruchu. Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu, aby zapewnić organizmowi wystarczającej ilości ruchu, wykonuj podczas pracy kilka prostych ćwiczeń, które rozluźnią Twoje mięśnie (źródło: fellowes.pl).
Chwyć oburącz mocno krzesło i kilka razy wykonaj ruch miednicą od oparcia do jego krawędzi.
Chwyć jedną ręką krawędź krzesła, a drugą tył głowy. Spróbuj przyciągnąć głowę do kolan. Spleć dłonie za głową, a następnie spróbuj nimi przyciągnąć głowę do klarki piersiowej. Jednocześnie głową próbuj wykonać ruch przeciwny. Chwyć ręką za krawędź krzesła. Druga ręką wykonaj ruch mający na celu dotknięcie oparcia krzesła. Wykonaj obrotowe ruchy ramion. Wykonaj ruch głową w lewo i prawo, a później w przód i w tył. Podnieś nogi naprężając mięśnie łydek. W pozycji siedzącej połóż dłonie na biurku, następnie spróbuj się na nich kilkakrotnie unieść. Chwyć segregator i kilkakrotnie podnieś go na wysokość klatki piersiowej. Następnie wykonaj ruchy okrężne dłońmi. Połóż dłonie na ścianie. Kilkakrotnie zbliż się do ściany na minimalną odległość. Połóż dłonie na biurku i kilkakrotnie się nad nim pochyl. Wytrzymaj w ugięciu przez 5 sekund.
Zostaw komentarz