Siedź, stój - zmieniaj pozycje - Ergonomia pracy cz. 4

Na ErgoPoint.com.pl znajdziesz kilkadziesiąt modeli: biurko regulowane elektrycznie, biurko do pracy na stojąco. Zmieniając pozycje w pracy chronisz swoje zdrowie! Szeroka oferta 24h! Wejdź, zobacz i chroń swoje zdrowie!

Strefa 4 Siedź, stój i ruszaj się - to przepis na zdrowie pracy

Siedzący tryb życia i długa praca, która wymaga zachowania jednej pozycji, są bardzo obciążające dla zdrowia. Oprócz zastosowania odpowiednich sprzętów i maksymalnego zorganizowania miejsca pracy powinniśmy pamiętać o przerwach i ćwiczeniach, które powinny towarzyszyć nam każdego dnia w pracy. Dbając o nasze zdrowie, powinniśmy rozważyć inne możliwości, takie jak stojące miejsca pracy, które pozwolą zachować prawidłową postawę i pozytywnie wpłyną na naszą kondycję i koncentrację podczas wykonywania codziennych obowiązków. Oczywiście jak wszystko, praca na stojąco częściowo obciąża nogi, dlatego ważna jest zmiana pozycji podczas pracy. Pomogą w tym odpowiednie przyrządy, które umożliwia zarówno pracę siedzącą, jak i stojącą.

Ergonomiczne stanowisko do pracy stojącej

Wielu właścicieli firm i osób pracujących w biurach zauważyło różnicę w jakości wykonywanych działań po zmianie pozycji, w której pracują. Po dostosowaniu stanowiska pracy, tak aby czynności mogły być wykonywane na stojąco, zaobserwowano szybsze i bardziej efektywne wykonywanie zleceń. Skupienie na wykonywanych czynnościach jest o wiele większe, a przy okazji postawa, którą przyjmuje się podczas pracy stojącej, jest bardziej naturalna dla ludzi niż wielogodzinne siedzenie. Dlatego też warto przyjrzeć się dostępnym możliwościom, które pomogą nam we wprowadzaniu zmian w naszym środowisku biurowym.

Biurko do pracy na stojąco

Ten innowacyjny pomysł, jakim jest biurko do pracy na stojąco, to sposób na usprawnienie działań firmowych i na utrzymanie prawidłowej postawy, która ma bezpośredni wpływ na nasze życie i stan zdrowia. Postawa stojąca podczas pracy zapewnia nam lepsze krążenie i więcej spalonych kalorii (badania wskazują, że nawet o 20% więcej niż w przypadku pracy w pozycji siedzącej). To niesłychanie ważne szczególnie dla osób, które dbają o zdrowie i sylwetkę. Stanowisko do pracy na stojąco Fellowes umożliwia wykonywanie zadań zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Jest wygodne w użyciu i wystarczy je postawić na blacie biurka. Stanowisko sit to stand nie wymaga żadnego montażu. 22-stopniowy zakres wysokości pozwala w pełni korzystać, z jego możliwości. W każdym momencie można zmienić pozycję pracy na siedzącą.

Inne możliwości oferuje biurko do pracy na stojąco, które umożliwia zamontowanie 2 ekranów jednocześnie. To ciekawe rozwiązanie pozwoli na lepszą organizację pracy i na sprawniejsze organizowanie konferencji biurowych. Jeden monitor może służyć do udostępniania ekranu innym uczestnikom konferencji, a drugi może służyć do innych celów. Stanowisko z możliwością zainstalowania 2 monitorów, montowane jest za pomocą mocnego i stabilnego zacisku. Stanowisko to oferuje dwie powierzchnie robocze, które umożliwiają rozmieszczenie wszystkich potrzebnych sprzętów i zmianę pozycji pracy z siedzącej na stojącą.

Fellowes Stanowisko do pracy sit-stand lotus

Zdjęcie: Fellowes Stanowisko do pracy sit-stand lotus

Biurko regulowane elektrycznie

Ciekawym rozwiązaniem może być stelaż, który posiada regulację elektryczną. To ogromne ułatwienie i ciekawe rozwiązanie. Do takiego stelażu można dopasować dowolny blat i korzystać z jego szerokich możliwości. Biurko regulowane elektrycznie to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią nakładek i którym zależy na spójnym wnętrzu. Posiadając takie biurko, możemy dowolnie regulować wysokość biurka i płynnie przechodzić z postawy stojącej do siedzącej w zależności od potrzeby. Niektóre stelaże posiadają czujnik, który zapobiega obniżaniu się blatu po napotkaniu na przeszkodę. Mogą nią być szafki, ukryte pod biurkiem lub dzieci, które uwielbiają zabawę w przestrzeni biurowej. Taką funkcję oferuje elektryczny stelaż do biurka Spacetronik, który wykrywa przeszkodę i zatrzymuje się blokując możliwość ruchu się blatu.

Biurko elektroniczne daje ogromne możliwości. Pozwala na organizację pracy biurowej, wykorzystując postawę stojącą, ale umożliwia również wygodne korzystanie z biurka w pozycji siedzącej. Mając do wyboru biurko regulowane elektrycznie i stelaże regulowane manualnie najlepiej będzie zainwestować innowacyjne rozwiązania dające większe możliwości. Biurko elektryczne to przyszłość i gwarancja wykonywania lepszych usług i lepszego przyswajania wiedzy przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Biurka regulowane elektrycznie, wizualnie wypadają o wiele korzystniej niż stawiane na biurkach podkładki. Oczywiście wszystko jest kwestią gustu i subiektywną oceną każdej osoby, która rozważa zakup danego produktu.

Spacetronik Elektryczny stelaż do biurka Biały ERGOLINE SPE-223W AC

Zdjęcie: Spacetronik Elektryczny stelaż do biurka Biały ERGOLINE SPE-223W AC

Korzyści z pracy na stojąco

Pracując na stojąco, odciążamy kręgosłup przez zachowanie wyprostowanej postawy. Ogromnym atutem pracy na stojąco jest lepsza przemiana materii i większa koncentracja. Stojąc, chcemy szybko i dokładnie wykonać naszą pracę i nie mamy pokusy rozleniwiania się. Praca na stojąco bardzo często stosowana jest podczas prowadzenia prezentacji lub wideokonferencji.

Nie należy jednak rzucać się na głęboką wodę. Ciało przyzwyczajone do pracy siedzącej trzeba odpowiednio przygotować do zmiany trybu pracy. Na początku może być to 15-20 minut pracy na stojąco i 40 minut pracy na siedząco. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie się w biurko elektryczne, które umożliwi płynną zmianę wysokości blatu. W miarę upływu czasu, gdy nasz organizm będzie się przyzwyczajał do nowej pozycji, możemy w ten sposób pracować nawet 4 godziny. Podczas pracy na stojąco, bardzo ważne jest odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała. Postawa powinna być wyprostowana, dłonie powinny być oparte na blacie, a ciężar ciała rozłożony po równo na każdą kończynę. Prawidłowe dostosowanie wysokości blatu roboczego powinno gwarantować usytuowanie ekranu komputera na wysokości wzroku.

Osoby posiadające biura w domu powinny pamiętać, że podczas pracy powinny zakładać obuwie. Jest to ogromnie ważne, szczególnie obecnie, gdy większość osób, woli spacerować w domu boso. Osoby pracujące na stojąco powinny, wziąć pod uwagę zupełnie inny stopień nacisku, jaki jest skierowany na ich stopu. Długotrwała praca w pozycji stojącej bez obuwia, może skończyć się bólem stóp i zniechęcić do wprowadzenia zdrowych zmian.

Kto może pracować na stojąco?

Choć korzyści pracy na stojąco i pracy mieszanej wymienione zostały w akapicie powyżej, ważne jest również informacja, że to nie jest sposób dla wszystkich. Z pewnością ten system pracy nie powinien być rozważany przez osoby, które mają problemy z kręgosłupem lub ze stawami biodrowymi. Zbyt duże obciążenie, które jest przenoszone na kończyny dolne, wpłynie niekorzystnie nie tylko na samo schorzenie, ale również na ogólne samopoczucie.

System naprzemiennej pracy, czyli siedzącej i stojącej, powinny rozważyć osoby zdrowe, które chcą prowadzić profilaktykę kręgosłupa i takie, które chcą poprawić krążenie krwi. Będzie to dobry sposób na zaoszczędzenie czasu poświęcanego pracy dla osób, które pozycja siedząca rozleniwiała i wydłużała wykonywanie czynności. To wspaniały sposób na organizację wszelkiego rodzaju telekonferencji w korporacjach lub do prowadzenia szkoleń online.

Pracę na stojąco powinny również rozważyć osoby prowadzące swoje kanały na popularnych platformach internetowych. Filmy nagrywane w pozycji stojącej są zazwyczaj o wiele lepiej postrzegane przez odbiorców, niż trudne do aranżacji filmy mówione, w których wiodąca jest pozycja siedząca.

Zobacz nasze inne artykuły, omawiające szczegółowo 6 stref ergonomii:

Ergonomia pracy przy komputerze cz.1 - co musisz wiedzieć, żeby zdrowo i komfortowo siedzieć
Ergonomia pracy cz.2 - zapobiegaj bólom nadgarstków
Ergonomia pracy cz.3 - zapobiegaj bólom karku i szyi
Ergonomia pracy cz. 4 - siedź, stój - zmieniaj pozycje
Ergonomia pracy cz.5 - organizacja stanowiska pracy
Ergonomia pracy cz.6 - zdrowe oświetlenie, czyste powietrze, cisza


1 komentarz


  • Sosoxy

    Dłuższa praca stojąca jest bardzo męcząca dla naszego ciała. Dlatego wtedy przydadzą się nam buty na płaskiej podeszwie oraz bezuciskowe skarpety, dzięki którym stopy nie będą aż tak bardzo zmęczone i spuchnięte.


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.