Zapobiegaj bólom karku i szyi - Ergonomia pracy cz.3

Na ErgoPoint.com.pl znajdziesz kilkaset modeli podstawki pod monitor, pod laptop, uchwytów na monitor. Siedź zdrowo i pracuj efektywnie! Szeroka oferta 24h! Wejdź, zobacz i chroń swoje zdrowie!

Strefa 3 Strefa karku i głowy

Długotrwałe siedzenie przed komputerem i nieodpowiednia postawa, bardzo często są głównym powodem bólu karku i szyi. Dzieje się tak przez wykorzystywanie nieodpowiednich sprzętów, które nie są odpowiednio dostosowane do zapotrzebowania kupujących. Głównym problemem szczególnie dla wysokich osób jest ustawienie monitora. Ekran zawsze powinien być ustawiony na wprost, tak wzrok w linii prostej padał trochę poniżej górnej krawędzi ekranu. Niestety większość monitorów nie posiada odpowiedniej regulacji, dlatego też konieczne jest zakupienie podstawy pod monitor lub innego sprzętu, który zapewni odpowiednie ustawienie monitora.

Strefa karku i głowy należy do strefy nr 3 ergonomii stanowiska pracy.

Ergonomiczne udogodnienia poprawiające komfort pracy przy komputerze

Praca przed komputerem wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi w pozycji siedzącej. Ogromnie ważna podczas pracy siedzącej jest prawidłowa postawa, która jeśli jest zachowana pozwala uniknąć napięcia i bólu. Staranne dobranie sprzętu i pomocy, korzystnie wpływających na komfort wykonywania czynności biurowych w pozycji siedzącej, jest niesłychanie ważne. To dzięki takim produktom, możemy mieć wpływ na nasze zdrowie i lepsze samopoczucie. Osoby mające problem z bólami karku lub szyi, zdecydowanie powinny przeanalizować swoją postawę podczas pracy.

Zdrowa praca siedząca?

Maleńki szczegół może mieć ogromny wpływ na to, czy nasza praca będzie nam sprawiała przyjemność, czy może będzie źródłem przejmującego bólu, który odwraca uwagę od obowiązków. W poprawie jakości pracy, ogromny wpływ na poprawę naszego samopoczucia mają produkty, które dostosowują wysokość monitora do naszych potrzeb.

Każdy z nas jest inny. Niektórzy są wyżsi, inni są niżsi, dlatego też mamy zupełnie inne oczekiwania i potrzeby w kontekście organizacji i ergonomii pracy przed komputerem. Zaspokojenie ich uchroni nasze zdrowie przed wieloma schorzeniami pracowników biurowych.

Jak odpowiednio ustawić monitor?

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami monitora, do jego użytkowania nie wystarczy wtyczka z dostępem do energii elektrycznej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest dostosowanie wysokości ekranu, do linii wzroku. Jeśli z miejsca pracy korzysta jedna osoba, to wystarczy przy pomocy odpowiednich produktów ustawić wysokość monitora i cieszyć się z wygodnej i komfortowej pracy. Jednak kiedy z jednego stanowiska korzysta dwie lub więcej osób, problem zaczyna być większy, jednak da się go w łatwy sposób rozwiązać. Niestety faktem jest to, że w 99% przypadków statyw monitora dostarczany fabrycznie nie pozwala na odpowiednie ustawienie jego wysokości.

Podstawa pod monitor

Najpopularniejsza w użyciu jest podstawa pod monitor. Mimo iż wiele biurek posiada specjalistyczną półkę, która ma pełnić funkcję podstawki, to obecnie odchodzi się od tego typu połączeń z uwagi na estetykę i brak możliwości ustawienie półki w dogodnym miejscu. Zazwyczaj znajduje się ona w rogu biurka i wymusza nienaturalny skręt ciała podczas korzystania z komputera, co może prowadzić do wad postawy i bóli kończyn i pleców.

Ergosafe Podstawka pod Monitor z szufladą Model A White

Zdjęcie:

Podstawa pod monitor Ergo Safe gwarantuje mobilność

Można ją postawić w dogodnym miejscu na biurku, dostosowując tym samym odległość ekranu. Niektóre z podstawek, posiadają ukrytą szufladkę, w której schować można ważne dokumenty.

 

Podstawka pod monitor Designer Suites marki Fellowes

Ciekawe rozwiązanie oferuje podstawka pod monitor Designer Suites marki Fellowes, w której szufladka posiada przegródki na długopisy, ołówki, zakreślacze i inne artykuły biurowe. Połączenie funkcjonalności, jaką jest możliwość regulacji wysokości i organizacji sprawia, że biurko stanie się bardziej uporządkowane i pozytywnie wpłynie na ułożenie ciała podczas długotrwałej pracy. Dodatkowym atutem jest możliwość regulacji wysokości. To szczególnie ważne jeśli z komputera korzystają osoby różnego wzrostu. Taka podstawka będzie dobrym rozwiązaniem nie tylko w biurze, ale i w domu. Bo to w domu najczęściej z jednego komputera korzystają dorośli, młodzież i dzieci.

Fellowes Podstawka pod monitor Designer Suites

Zdjęcie: Fellowes Podstawka pod monitor Designer Suites

Podstawka pod laptop

Osoby, które nie posiadają komputera stacjonarnego, powinny się zaopatrzyć w podstawkę do laptopa, która pozwoli na ustawienie ekranu laptopa na odpowiedniej wysokości. Musi być ona dostosowana do postawy, którą przyjmuje osoba pracująca. Nie powinna ona pochylać głowy, ponieważ zbyt długie utrzymywanie głowy w tej pozycji może powodować bóle karku i nieprzyjemne napięcie mięśni. Podstawka pod laptopa umożliwia ustawienie sprzętu w najbardziej dogodnej pozycji na linii wzroku i eliminuje do minimum napięcie karku. Możliwe jest korzystanie z laptopa z zewnętrzną klawiaturą i myszką. Każda podstawka pod laptopa, posiada możliwość złożenia na płasko, jednak wybierając konkretny model, należy zwrócić uwagę na ilość pozycji. Choć laptop jest wygodniejszy dla osób, które często podróżują, to jednak do ciągłej pracy wykonywanej w jednym miejscu, lepszy byłby komputer stacjonarny z monitorem. Dawałby on większe możliwości lub laptop z podłączonymi monitorami, zamontowanymi na uchwytach na monitor.

 Ergosafe Podstawka pod laptopa FlatEs

Zdjęcie: Ergosafe Podstawka pod laptopa FlatEs

Uchwyt na monitor

Jeśli nasze biurko dostawione jest do ściany, to uzyskujemy możliwość osadzenia monitora komputerowego bezpośrednio na ścianie. Jednak coraz więcej firm oferuje uchwyt na monitor, który można zamontować w otworze blatu. Daje on dokładnie takie same możliwości jak uchwyty montowane w ścianie jednak bez konieczności wiercenia w ścianie. Uchwyt na monitor pozwala zapewnić wysokość monitora utrzymaną na linii wzroku. Jest to szczególnie ważne podczas pracy i gry. Wielu graczy, korzysta z możliwości i kupuje uchwyt na monitor z dwoma ramionami, który umożliwia montaż dwóch monitorów obok siebie. To szczególnie ważna możliwość dla twórców internetowych i dla graczy. Pod względem dekoracyjnym ramię do monitora wygląda niezwykle nowocześnie i bardzo często wykorzystywane jest w biurach, w którym główną rolę odgrywa design (tutaj polecamy markę Durable). Jest ono również bardzo wygodne, ponieważ dzięki niemu można monitor dowolnie odchylać, udostępniać ekran innym współpracownikom, lub gościom, albo zachować maksymalną prywatność.

Fellowes Ramię na 2 monitory Platinum Series

Zdjęcie: Fellowes Ramię na 2 monitory Platinum Series

 

Dylematy, czyli co wybrać?

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą dobrze zaplanować w biurze tę strefę ergonomii. 

Kiedy wybrać podkładkę pod laptop

Wiele zależy od oczekiwań i posiadanego sprzętu. Jest wiele osób, które pracują wyłącznie na laptopach i dla tych osób najlepsza będzie podkładka pod laptop, która zadba o prawidłowe ustawienie sprzętu. Trzeba jednak pamiętać, że długotrwałe korzystanie z laptopa bez podkładki może doprowadzić do napięć w odcinku szyjnym, a co za tym idzie do bólu karku.

Kiedy wybrać podstawkę pod monitor

Większy wybór mają natomiast posiadacze komputerów stacjonarnych, bo mogą zdecydować się na uchwyt do monitora lub uznać, że najlepsza będzie dla nich podstawka pod monitor. Obydwa produkty mają unikalne właściwości, które warto rozważyć.

Podstawki pod monitor są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą wydać zbyt dużych pieniędzy, a jednocześnie zależy im na inwestycji we własne zdrowie chcą, aby wystrój wnętrza był spójny i minimalistyczny. Podstawka pod monitor z ukrytą szufladą zawiera w sobie te trzy funkcje. Jest jednocześnie elegancka, praktyczna i pozwala na ukrycie przyborów biurowych w dyskretnej szufladce.

Kiedy wybrać ramię do monitora

Jest zdecydowanie droższą opcją, jednak oferuje większy zakres możliwości. Posiadając ramię do monitora, można maksymalnie dopasować nachylenie i wysokość monitora do własnych potrzeb. Możliwe jest również zamontowanie dwóch monitorów obok siebie. Takiej możliwości nie dają tańsze od uchwytów, podstawki pod monitor. Ramię do monitora to również ogromna wygoda, podczas gdy dzielimy miejsce pracy z innymi użytkownikami, którzy są od nas wyżsi, lub niżsi. Dostosowanie wysokości i nachylenia monitora, będzie wówczas kwestią kilku sekund.

Zobacz nasze inne artykuły, omawiające szczegółowo 6 stref ergonomii:

Ergonomia pracy przy komputerze cz.1 - co musisz wiedzieć, żeby zdrowo i komfortowo siedzieć
Ergonomia pracy cz.2 - zapobiegaj bólom nadgarstków
Ergonomia pracy cz.3 - zapobiegaj bólom karku i szyi
Ergonomia pracy cz. 4 - siedź, stój - zmieniaj pozycje
Ergonomia pracy cz.5 - organizacja stanowiska pracy
Ergonomia pracy cz.6 - zdrowe oświetlenie, czyste powietrze, cisza


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.