Organizacja stanowiska pracy - Ergonomia pracy cz.5

Na ErgoPoint.com.pl znajdziesz wszystko do organizacji miejsca pracy, w tym pojemniki na dokumenty, przyborniki, kontenerki pod biurko i meble biurowe. Szeroka oferta 24h! Wejdź, zobacz i pracuj zdrowo i wydajnie!

Strefa 5 organizacja stanowiska pracy, czyli ważne dodatki usprawniające pracę przy biurku

Organizacja pracy przy biurku to przede wszystkim odpowiedni fotel ergonomiczny, ergonomiczne podkładki pod mysz i klawiaturę, a także regulowane podnóżki, uchwyty do monitora, podstawki pod monitor i laptop. Jednak na tym nie powinno się kończyć przygotowane ergonomicznego miejsca pracy. Ponieważ ergonomia to również odpowiednia organizacja pracy.

Efektywna organizacja stanowiska pracy

Bardzo ważne są również wszelkiego rodzaju pojemniki na dokumenty, odpowiednie akcesoria biurowe. Wszystkie te elementy, pozwalają na stworzenie w pełni ergonomicznego miejsca pracy, które pozwoli zadbać o każdą możliwą część ciała ludzkiego, a także o wygodę i maksymalne usprawnienie działań. Trzeba mieć na uwadze, że miejsce pracy to nie tylko biuro, ale również wszelkiego rodzaju sale konferencyjne czy hale magazynowe, które również należy odpowiednio zorganizować.

Organizacja dokumentów - organizery i pojemniki na dokumenty

Segregowanie dokumentów i akcesoriów biurowych to najlepszy sposób na stworzenie ergonomicznego miejsca pracy. Zbiór nieposortowanych dokumentów wprowadza chaos w otoczenie i dezorganizuje rytm dnia. Konieczność ciągłego przekładania i szukania tych samych rzeczy sprawia, że tracimy swój cenny czas, który moglibyśmy przeznaczyć na pracę. Podobnie dzieje się w magazynach, do których dostęp ma kilka osób. Brak odpowiednich oznaczeń i opisów może stanowić spory problem logistyczny. Dlatego pomocne w organizacji przestrzeni biurowej i magazynowej, mogą okazać się oznaczenia magazynowe, etykiety magazynowe, akcesoria biurowe, przybornik na biurko i wiele innych, których zastosowanie i funkcje poprawiają jakość pracy i przyczynią się do lepszej organizacji. Należy mieć na uwadze, że odpowiednia organizacja, to oszczędność czasu, który możemy przeznaczyć na pracę lub odpoczynek. 

Pojemnik na dokumenty

Popularnym elementem, który powinien znaleźć się na każdym dobrze zorganizowanym biurku, jest przezroczysty pojemnik na dokumenty z szufladami, w którym można w łatwy sposób ułożyć ważne dokumenty. W odpowiedniej segregacji może pomóc opisanie każdej półki.

Pojemnik na dokumenty Varicolor

Ciekawym rozwiązaniem i przy okazji elementem dekoracyjnym jest pojemnik na dokumenty Varicolor marki Durable z zamykanymi szufladami, który pomoże w lepszej organizacji i pozwoli odpowiednio uporządkować zapiski, faktury czy listy do zrobienia. Jego ogromnym atutem są kolory, które pozwolą zlokalizować odpowiednią grupę dokumentów. Estetyczny pojemnik, który jest zaprojektowany tak, aby każda szuflada miała inny kolor, może stanowić doskonały element dekoracyjny biura.

Durable Pojemnik na dokumenty z 5 szufladami Varicolor
Zdjęcie:  Durable Pojemnik na dokumenty z 5 szufladami Varicolor

Pojemnik na dokumenty Flexiplus

Alternatywą pojemników na dokumenty, które możemy postawić na biurku, jest pojemniki na dokumenty Flexiplus do zawieszenia na ścianie. To wspaniałe rozwiązanie dla dużych korporacji, w których możemy zostawić dla odpowiedniej osoby ważne dokumenty w takiej przegrodzie, lub jeśli sami wolimy w ten sposób przechowywać różnego rodzaju pisma. To ciekawe rozwiązanie sprawia, że nasze biurko całkowicie uwalnia się od oczekujących na przejrzenie dokumentów.

Durable Flexiplus 2 Pojemnik na dokumenty A4 poziomy przezroczysty
Zdjęcie: Durable Flexiplus 2 Pojemnik na dokumenty A4 poziomy przezroczysty

Pojemnik na dokumenty Flexiboxx

Dla osób, które potrzebują większej ilości przegród, dostępny jest pojemnik na dokumenty Flexiboxx, który posiada aż 12 przegród. Będzie on świetnym rozwiązaniem w dużych firmach. Rozwiązania tego typu mogą być stosowane do komunikacji pomiędzy działami a zwierzchnikiem, ale nie tylko. Ich zastosowanie może być dowolne i ogranicza je jedynie wyobraźnia.

Durable Flexiboxx 12 Pojemnik na dokumenty A4 pionowy
Zdjęcie: Durable Flexiboxx 12 Pojemnik na dokumenty A4 pionowy

Różnego rodzaju akcesoria biurowe

Podczas przygotowania miejsca pracy i nauki, nie można zapomnieć o organizerach na przybory biurowe takie jak ołówki, linijki, długopisy, czy spinacze do papieru. W zależności od specyfiki pracy należy rozważyć mniejsze lub większe organizery. Minimaliści zadowolą się prostym pojemnikiem na długopisy i zakreślacze, natomiast osoby, dla których ważna jest estetyka, kolory, karteczki i wszelkiego rodzaju papiernicze gadżety, powinni rozważyć większy przybornik na biurko, który posiadać będzie aż pięć różnych przegród.

Nie wszyscy jednak lubią organizery stawiane na biurkach. Takie osoby powinny rozważyć przegrody do szuflad, które pozwolą zorganizować przestrzeń w szufladzie i posegregować spinacze, pinezki, długopisy i inne rzeczy, potrzebne w organizacji pracy.

Podkładki na biurko

W zależności od specyfiki pracy polecane są również wszelkiego rodzaju podkładki na biurko, które umożliwia zapisanie ważnych informacji. Podkładka na biurko z możliwością pisania po niej jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie korzystają ze zwykłych notesów i niejednokrotnie podczas rozmowy telefonicznej chcą zapisać ważne informacje. Oczywiście nie każdy lubi i chce korzystać z takiej możliwości i dla takich osób na rynku są dostępne maty i podkładki na biurko, które będą spełniały nie tylko funkcje praktyczne, ale również dekoracyjne (podkładka na biurko ze skóry naturalnej).

Durable Podkładka na biurko ze skóry 420 x 300 mm
Zdjęcie: Durable Podkładka na biurko ze skóry 420 x 300 mm

Wyposażenie magazynu

Ergonomia pracy to nie tylko odpowiednio zaaranżowane miejsce w biurze, ale również odpowiednie oznaczenie i wyposażenie magazynu firmowego.

Oznaczenia magazynowe

W dobrej organizacji przestrzeni magazynowej przydać się mogą oznaczenia podłogowe stopy, które wykorzystywane są zazwyczaj w miejscach publicznych dla określenia bezpiecznej odległości, ale przydać się mogą również w halach magazynowych. Kolejnym pomocnym produktem, który umożliwi odpowiednią segregację i dokładne opisanie półek i regałów jest kieszeniowa listwa na różnego rodzaju opisy i kody kreskowe. To wspaniały sposób na utrzymanie porządku w ogromnej przestrzeni, jaką niewątpliwie są magazyny.

Durable Wisząca kieszeń magazynowa na palety 50 szt A5 pozioma
Zdjęcie: Durable Wisząca kieszeń magazynowa na palety 50 szt A5 pozioma

 

Wyposażenie magazynu to nie tylko opisy na regałach, ale również na skrzyniach i pudłach, które w jasny i prosty sposób, pozwolą oznaczyć zawartość pojemników. Oznaczenia magazynowe to kilkadziesiąt produktów, które stanowią inwestycję w wydajność magazynu, redukują liczbę błędów, zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak dobrze zorganizować miejsce pracy, aby pracować wydajniej?

Nie da się pracować wydajnie bez odpowiedniej organizacji. Chaos nie sprzyja efektywnemu wykonywaniu zadań, dlatego konieczne jest odpowiednie zaaranżowanie miejsca pracy tak, aby ułatwiało nam wykonywanie czynności. Pomocne w tej kwestii są różnego rodzaju akcesoria biurowe i pojemniki, które umożliwiają sortowanie dokumentów, długopisów i innych rzeczy, które w domyśle mają ułatwić nam pracę.

Jeśli wykonujemy czynności, które w domyśle wymagają szybkiego zapisania informacji, to powinniśmy mieć pod ręką długopis i notes. W innym przypadku obydwie te rzeczy mogą spokojnie zajmować miejsce w szufladzie. Inaczej powinny aranżować przestrzeń do pracy osoby, które pracują, gromadząc informacje, a inaczej księgowe, dla których dokumenty będą ważnym elementem na biurku. To jak zaaranżowana będzie nasza przestrzeń, powinno być dokładnie przemyślane i przeanalizowane. Nie każdy potrafi odnaleźć się w chaosie, dlatego warto zadbać o odpowiednią organizację i porządek.

Porządek na biurku to również znaczenie psychologiczne

Nawet najlepsze pomoce, które mają za zadanie uporządkowanie przestrzeni, nie pomogą, jeśli sami nie będziemy potrafili z nich korzystać. Przez nieumiejętne korzystanie z pomocy biurowych, można rozumieć bałaganiarstwo i brak wypracowanego nawyku odkładania rzeczy na swoje miejsce. W każdym innym przypadku pomogą segregatory, pojemniki na dokumenty, szuflady, sortery na biurko. W miarę możliwości szuflady, teczki i segregatory powinny być opatrzone odpowiednimi etykietami, które pozwolą na szybkie odszukanie potrzebnych dokumentów.

Zobacz nasze inne artykuły, omawiające szczegółowo 6 stref ergonomii:

Ergonomia pracy przy komputerze cz.1 - co musisz wiedzieć, żeby zdrowo i komfortowo siedzieć
Ergonomia pracy cz.2 - zapobiegaj bólom nadgarstków
Ergonomia pracy cz.3 - zapobiegaj bólom karku i szyi
Ergonomia pracy cz. 4 - siedź, stój - zmieniaj pozycje
Ergonomia pracy cz.5 - organizacja stanowiska pracy
Ergonomia pracy cz.6 - zdrowe oświetlenie, czyste powietrze, cisza


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.