Siedzenie dynamiczne nowy trend w ergonomii. Przeczytaj o siedzeniu na piłce, stołku, klękosiadzie, krześle balansującym

Siedzący tryb życia i coraz popularniejsza praca przed komputerem przyczyniają się do problemów z kręgosłupem. Choć do niedawna to osoby starsze, skarżyły się na dolegliwości bólowe związane z plecami, to obecnie coraz młodsze osoby cierpią na różnego rodzaju zwyrodnienia. Problemy z kręgosłupem obserwuje się już u 20 latków, co jest ogromnie niepokojącym zjawiskiem. Aby tego uniknąć, konieczne jest uświadamianie społeczeństwa i szukanie skutecznych rozwiązań zapobiegających występowaniu takich zwyrodnień. Jak wiadomo, obecnie w większości przypadków nie da się zrezygnować z siedzenia podczas pracy. Przeważająca część zawodów oparta jest na pracy z komputerem, dlatego podsuwamy kilka rozwiązań, jak skutecznie zapobiegać bólom pleców.

Kilka słów o dynamicznym siedzeniu

Nie wiele osób zastanawia się co zrobić, żeby zachować proste plecy podczas siedzenia przy biurku. Choć dostępnych jest wiele produktów, które to umożliwiają, to najlepsze efekty przynosi praktykowanie dynamicznego siedzenia. Dynamiczne siedzenie ma jeden główny cel, a jest nim zachowanie jak najdłużej zdrowego kręgosłupa. Podczas dynamicznego siedzenia nasze ciało balansuje, co oznacza, że cały czas jest w ruchu. W ten sposób zmniejsza się ryzyko powstawania ogromnej ilości schorzeń i wad postawy. Wiele osób, które postawiły na dynamiczne siedzenie, obserwuje u siebie złagodzenie bólu i ustąpienie usztywnień z okolic karku, szyi i pleców. Dynamiczne siedzenie mogą ułatwić nam takie produkty jak stołek balansujący, czy klękosiad. Jednak najpopularniejszym sposobem jest siedzenie na piłce. To właśnie ćwiczenia z piłką są bardzo często polecane przez fizjoterapeutów, ponieważ wzmacniają mięśnie brzucha i grzbietu.

Dynamiczne siedzenie na piłce nie zawsze jest bezpieczne
Zdjęcie: Siedzenie na piłce - w pełni dynamiczne, ale nie zawsze bezpieczne

Niezależnie od sposobu, jaki zostanie wybrany, siedzeniu dynamicznemu powinniśmy się bacznie przyglądać i wprowadzić do naszej codzienności, ponieważ jest ono znakomitym sposobem na zachowanie długiego zdrowia i sprawności.

Produkty ułatwiające siedzenie dynamiczne

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, siedzenie dynamiczne ułatwia kilka produktów, w które powinny się zaopatrzyć osoby, cierpiące na bóle kręgosłupa, a także te osoby, które bardzo wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego nie możemy zwlekać ze zmianami w naszym życiu, które mają na celu zachowanie naszego zdrowia w dobrej kondycji. Poniżej zaprezentujemy ciekawe propozycje, które warto wziąć pod uwagę, planując wyposażenie biura lub pokoju do nauki nastolatka. Trzeba pamiętać, że nie tylko osoby pracujące mają problem z nieprawidłową postawą podczas siedzenia. Ogromnym problemem stają się wady postawy u nastolatków, którzy również wiele czasu spędzają w pozycji przed komputerem, najpierw w szkole, a potem w domu podczas gry na komputerze. Problemy z kręgosłupem nabyte już w wieku młodzieńczym, z biegiem lat będą narastać na sile i stawać się wręcz nieznośne.

Stołek balansujący Mayer My Ergosit

Fantastycznym sposobem na wcielenie w życie siedzenia dynamicznego, jest stołek balansujący Mayer My Ergosit. Ten model wyposażony jest w wyprofilowane siedzisko z regulacją wysokości od 54 cm do 79 cm. Produkt ten jest przeznaczony dla dzieci i dorosłych. Znakomicie sprawdzi się w biurze, gabinecie, a także w pokoju dziecka. Podstawa została zaokrąglona, co pozwala na delikatne kołysanie się w dowolnym kierunku. Ma to odwzorować siedzenie na piłce. Stołek balansujący ma dobry wpływ na kręgosłup. Pozwala wzmocnić plecy. Maksymalne obciążenie to 120 kg. Ten wytrzymały i elegancko wyglądający produkt, może stać się wspaniałym elementem dekoracyjnym każdego wyrafinowanego biura. Dużym atutem jest jego wygląd, który można dopasować praktycznie do każdej aranżacji. Dlatego powinien pojawiać się zarówno w gabinetach, biurach, jak i w punktach obsługi, gdzie pracownicy przez większość czasu siedzą podczas obsługi klientów.

Mayer MyErgosit Taboret Krzesło Stołek balansujący ergonomiczny 54-79cm podstawa srebrna 1168 EF
Zdjęcie: Mayer MyErgosit Taboret Krzesło Stołek balansujący ergonomiczny 54-79cm podstawa srebrna 1168 EF

Regulacja pozwala korzystać ze stołka balansującego przez osoby dorosłe i dzieci

Mayer MyErgosit Taboret Krzesło Stołek balansujący ergonomiczny 54-79cm dla dzieci i dorosłych

Klękosiad balansujący Mayer Rokko Nature

Klękosiad balansujący to doskonały, produkt, który został wykonany wyłącznie z naturalnych materiałów. Do jego produkcji wykorzystane zostało drewno, naturalne oleje, kokos i wełna. Klękosiad pomaga w zmianie pozycji, co ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie kręgosłupa. Używać go mogą dzieci i dorośli co jest jego ogromnym atutem. Jednak trzeba pamiętać, że klękosiad balansujący przeznaczony jest dla osób o wzroście 155 cm do 185 cm. Siedzisko wypełnione jest pianką PUR. Maksymalne obciążenie to 100 kg. Choć produkt, charakteryzuje się niższą wytrzymałością obciążeniową, to jednak warto rozważyć zakup tego produktu. Jeśli chodzi o wygląd, to jest on unikalny i ciekawy. Najlepiej sprawdzi się w biurach urządzonych w stylu nowoczesnym.

Mayer Klękosiad balansujący NEST Rokko Nature
Zdjęcie: Mayer Klękosiad balansujący NEST Rokko Nature

Krzesło balansujące NEST Ercolino Ready

Krzesło balansujące wykonane zostało z naturalnych materiałów takich jak drewno, wełna, kokos i naturalne oleje. Krzesło to będzie idealne dla osób spędzających długie godziny w pozycji siedzącej. Krzesło balansujące jest pomocne w zmianie pozycji siedzenia i bardzo pozytywnie wpływa na prawidłową pozycję podczas siedzenia, a co za tym idzie na sam kręgosłup. Krzesło balansujące NEST wykonane zostało dla osób o wzroście od 160 cm do 200 cm. Posiada możliwość regulacji wysokości od 56 do 75 cm. To wspaniałe krzesło znakomicie sprawdzi się dla wysokich osób i tych, które cieszą się średnim wzrostem. To model, który właściciele firm mogą bez przeszkód wybierać dla swoich pracowników. Przedział wzrostu jest na tyle szeroki, że krzesło balansujące będzie odpowiednie dla pracowników o różnych potrzebach.

Mayer Krzesło balansujące NEST Ercolino Ready siedzisko 3D
Zdjęcie: Mayer Krzesło balansujące NEST Ercolino Ready siedzisko 3D

Czy już wiesz, który z produktów będzie dla Ciebie najlepszy? Zarówno klękosiad, jak i krzesło balansujące, to świetne pomysły na wyposażenie biur i pokoi nastolatków. Dzięki nim będziesz mieć szansę na zachowanie zdrowego kręgosłupa przez długie lata.

Jak jeszcze wspomagać kręgosłup?

Nie każdy ma możliwość, aby wyposażyć swoje biuro lub gabinet w krzesło balansujące. W takim przypadku warto wspomóc mięśnie pleców, przez wykonywanie różnych ćwiczeń. Pomóc może systematyczne siedzenie na piłce lub wyposażenie biura w fotel ergonomiczny. Siedzenie na piłce to fantastyczny sposób na wzmocnienie mięśni pleców i jeśli nie możemy z jakichś powodów postawić na siedzenie dynamiczne podczas pracy, to będzie ono wspaniałym sposobem na ćwiczenia, chociażby podczas oglądania ulubionego serialu.

Siedzenie na piłce może być również uzupełnieniem codziennych ćwiczeń nawet wówczas jeśli w swoim biurze posiadamy jedno z krzeseł umożliwiających dynamiczne siedzenie. Oczywiście oprócz ćwiczeń z piłką wspaniałym sposobem na relaks kręgosłupa będzie regularne korzystanie z basenu i aktywne pływanie. Z pewnością taki zestaw, zapewni zdrowie i życie bez bólu kręgosłupa.

Co zamiast produktów do siedzenia dynamicznego?

Jeśli organizujesz swoje biuro i krzesło balansujące lub klękosiad nie jest Twoim wyborem, to z pewnością powinieneś zadbać o odpowiedni fotel ergonomiczny, który zostanie dopasowany do Twoich oczekiwań i predyspozycji. Odpowiednie wyprofilowanie, możliwość ustawienia wysokości siedziska, oparcia, a nawet podłokietników i wiele innych przydatnych funkcji sprawią, że Twoja praca będzie wygodniejsza i zdrowsza. Warto o tym pomyśleć jeszcze przed ewentualnymi problemami z kręgosłupem, ponieważ pojawienie się dolegliwości bólowych, może świadczyć o tym, że już zaszły niekorzystne zmiany w układzie naszego kręgosłupa.


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.