Zespół cieśni nadgarstka - jak go uniknąć?

Dużo klikasz? Chroń swoje nadgarstki przed schorzeniem, które jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną operacji nadgarstka na świecie. Zobacz więcej!

Zespół cieśni nadgarstka (Carpal Tunnel Syndrome – CTS) jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości, nie tylko wśród pracowników biurowych. W chwili obecnej można bez wątpienia powiedzieć, że urasta on do rangi choroby cywilizacyjnej. Szacuje się bowiem, że cierpi na niego 10-15% populacji. CTS jest kwalifikowany jest choroba zawodowa, rozpowszechniona zwłaszcza w środowisku związanym z wielogodzinną pracą przy komputerze, ale także tablecie czy nawet smartfonie. Ba, pojawił się nawet termin „nadgarstek selfie”, tyczący osób, które dokumentują w tej formie niemal każdą chwilę życia – i również mają objawy CTS. Co wywołuje zespół cieśni nadgarstka i dlaczego przeciwdziałanie i hamowanie objawów jest tak ważne, zarówno z punktu widzenia jednostki, jak i organizacji?

Przyczyny powstawania zespołu CTS

Choroby cywilizacyjne, z samej swej definicji, związane są ze stopniem rozwoju naszego świata. Ten zaś w dużej mierze wypełniają osoby spędzające czas za biurkami i przy komputerach. W ten sposób pracują biura, analitycy, programiści, księgowi, graficy, nieprzeliczone wręcz rzesze osób. Również taki sposób spędzania wolnego czasu należy do jednego z najpopularniejszych – rozwój gier komputerowych sprawił, że całe godziny spędzają przy nich nie tylko najmłodsi i młodzież, a surfowanie po internecie czy serwisy społecznościowe stały się nierozłączną częścią naszej cywilizacji.

Teoretycznie samo uderzanie w klawiaturę i przesuwanie myszki nie jest czynnością wymagającą wielkiego wysiłku fizycznego czy wyczerpującą. Jednak pozory mylą. Podczas tych czynności praktycznie ciągle napięte są ścięgna nadgarstka. Drobne, lecz powtarzane w nieskończoność, całymi godzinami, ruchy prowadzą do tarcia w kanale nadgarstka, podrażnienia, w końcu zaś mogą powodować jego zarastanie i zmniejszanie średnicy. A to powoduje – w skrócie – ucisk na tętnice, porażenie nerwu pośrodkowego, neuropatię.

Objawami zespołu cieśni nadgarstka najczęściej jest mrowienie i drętwienie dłoni i palców, zaburzenia czucia, problemy z poruszaniem i towarzyszący im ból. W przypadku osób, których skuteczność w pracy zawodowej zależy właśnie min. od dłoni, jest to problem niebagatelny. Odczuwany zarówno przez samych cierpiących na CTS, jak i przez ich pracodawców.

Koszty pracownicze zespołu cieśni nadgarstka

Choroba ta jest na tyle powszechna, że jest bodajże najczęstszą przyczyną operacji ręki na świecie i jedną z najczęstszych neuropatii. Zachorowalność szacuje się na 1 osobę na 1000 mieszkańców, co dobitnie świadczy o jej powszechności. I co realnie odczuwane jest przez pracodawców, jako absencja pracownicza i jej koszt.

Niestety, choroba ta jest na tyle mocno powiązana z charakterem wykonywanej pracy, że jej nawroty są częste i staje się coraz bardziej uciążliwa dla obu zainteresowanych stron – pracodawcy i pracownika. Idealnie sprawdza się tu więc cytat z Hipokratesa – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Bo zapobieganie zespołowi cieśni nadgarstka w biurze jest stosunkowo łatwe, proste i mało kosztowne.

Zaś leczenie… Szacunki ZUSu stanowią, że z powodu zespołu cieśni nadgarstka absencja pracownicza w skali kraju wynosi ponad 800 tysięcy dni roboczych. Ilość – przyznajmy – niebagatelna.

Kluczem w zapobieganiu ZNC jest oczywiście ergonomiczne stanowisko pracy biurowej. Ta zaś – w obszarze odpowiedzialnym za ewentualne pojawienie się objawów CTS – skupia się na używaniu odpowiednich akcesoriów, klawiatury, myszy, trackballa. A także ergonomicznych biurek czy foteli z regulowanym siedziskiem, zagłówkiem i podłokietnikami.

Podkładka pod nadgarstek a cieśń nadgarstka

Każdy sposób, by odciążyć nadgarstki i ręce jest skuteczny i pożądany. Jednym z nich są odpowiednio wyprofilowane podkładki pod nadgarstek. Pozwalają one lekko podnieść dłoń, co sprawia, że jest ona mniej narażona na ucisk, a sama siła nacisku jest rozłożona na większej powierzchni. Dla osób szczególnie podatnych na ryzyko wystąpienia ZCN albo spędzających wyjątkowo dużo czasu z myszką w dłoni, przygotowano nawet specjalne chłodzące podkładki pod mysz. Ich używanie nie jest oczywiście ograniczone tylko do biur. Docenią je także rodzice dbający o zdrowie dzieci, spędzających wiele (statystycznie nawet chyba zbyt wiele) czasu przy grach komputerowych. O ile kiedyś zespół cieśni nadgarstka wiązano z osobami po 55. roku życia, to teraz ma tendencję do pojawiania się również u ludzi dużo młodszych. A na zapobieganie nigdy nie jest za wcześnie…

Dobór odpowiednich akcesoriów dosłownie błyskawicznie przekłada się na komfort pracy, produktywność, zdolność skupienia się pracownika na zadaniach. W wielu przypadkach zastosowanie naprawdę prostych dodatków, jakimi są np. podkładki pod klawiaturę, skutkuje eliminacją bólu nadgarstka, zmęczenia i irytacji pracownika. Do pracy z myszką komputerową i klawiaturą warto wyposażyć się w produkty takie jak podkładka pod mysz i nadgarstek oraz podkładka pod klawiaturę, chronią nadgarstki przed schorzeniem jakim jest cieśń nadgarstka.

Podkładka pod mysz i nadgarstek ErgoSafe

Podkładka pod mysz i nadgarstek ErgoSafe

To także doskonały wybór do domowego biura. W takich pracuje tysiące freelancerów - grafików, copywriterów, analityków, influencerów. Ale także osób, które ze względu na COVID-19 przeszły na pracę zdalną. Rzadko można powiedzieć, by było to faktycznie ergonomiczne stanowisko pracy, często jest raczej zaadaptowanym zwykłym biurkiem czy stołem. Przy nich jeszcze mocniej mogą występować objawy przeciążenia dłoni. Doposażenie domowego biura w podkładki pod mysz i klawiaturę jest najprostszym sposobem na zmianę tego stanu rzeczy.

Wymienione sposoby zapobiegania powstaniu i rozwojowi zespołu cieśni nadgarstka mają jeszcze jedną zaletę. Niesłychanie ważną z punktu widzenia pracodawcy. Otóż są one wyjątkowo mało kosztowne. Wyposażenie stanowiska pracy w profesjonalne podkładki pod mysz i nadgarstek ErgoSafe – jednej z najlepszych na rynku – to koszt kilkudziesięciu złotych. A ile kosztuje dzień absencji pracownika, spowodowany bólem nadgarstka?


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.