Zdrowe oświetlenie, czyste powietrze, cisza - Ergonomia pracy cz.6

Na ErgoPoint.com.pl znajdziesz oczyszczacze powietrza i nawilżacze, oświetlenie biurkowe. Czyste powietrze, zdrowe oświetlenie i cisza - dzięki nim łatwiej się skoncentrujesz i będziesz pracować wydajniej! Szeroka oferta 24h! Wejdź, zobacz i chroń swoje zdrowie!

Strefa 6 Czynniki środowiska w pracy - hałas, oświetlenie, czyste powietrze

Często pomijaną kwestią przy organizacji przestrzeni do pracy jest odpowiednie oświetlenie i stworzenie warunków pracy, które będą sprzyjały skupieniu się na wykonywanych zadaniach (brak hałasu, czyste powietrze).

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny dla organizacji pracy przy komputerze, jest porządek w pomieszczeniu, w którym pracujemy. Ma on ogromne znaczenie, gdyż nasze myśli i wzrok, nie uciekają w kierunku przedmiotów, które powinniśmy odstawić na miejsce. Zasiadając do pracy, powinniśmy zadbać o czystość miejsca pracy, usunięcie zbędnych sprzętów, które mogłyby nas rozpraszać i przede wszystkim o systematyczne zmywanie szklanek lub kubków po napojach. Jest to szczególnie ważne w procesie tworzenia, gdzie nasza uwaga powinna się skupiać wyłącznie na pracy.

Jednak uporządkowane miejsce pracy to nie wszystko. Ważne jest również czyste powietrze i cisza, która sprzyja maksymalnej efektywności.

Ogromny wpływ oświetlenia na naszą pracę.

Posprzątane biuro jest ważnym aspektem, jeśli chodzi o komfort użytkowania pomieszczenia, jednak nie można zapominać o odpowiednim oświetleniu.

Rodzaje oświetlenia w biurach

W biurach powinno się używać barwy neutralnej, która zdecydowanie jest najłagodniejsza dla oka ludzkiego i nie powoduje szybkiego zmęczenia. Światło żółte, choć zdecydowanie bardziej kameralne, nie sprawdzi się w biurach i obiektach biurowych. Ma ono duży wpływ na odbiór kolorów i wytężanie wzroku, podobnie jest przy świetle zimnym. Wykorzystanie odpowiedniej barwy światła jest ogromnie ważne, jeśli pracujemy przed komputerem. Receptory wzrokowe bardzo często zupełnie inaczej odbierają kolory w oświetleniu ciepłym lub zimnym, a inaczej w świetle neutralnym najbardziej zbliżonym do światła dziennego. Ma to ogromny wpływ szczególnie dla osób mających styczność z grafiką, zajmujących się produkcja i obróbką filmów i wielu innych zawodów, w których ważny jest odpowiedni dobór kolorystyczny.

Oświetlenie a umiejscowienie biurka

Mówiąc o oświetleniu, nie można zapomnieć o tym, że źródło światła nie powinno być skierowane na monitor, ani nie powinno nas oślepiać. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie biurka bokiem do padającego światła czy to sztucznego, czy dziennego. Dodatkowo każde okno w biurze powinno być wyposażone w rolety, które pozwolą na zasłonięcie zbyt ostrego światła dziennego. Promienie słoneczne, choć zazwyczaj pozytywnie wpływają na samopoczucie, to skutecznie potrafią utrudnić pracę, oślepiając nas podczas pracy.

Oświetlenie LED - wady i zalety

Obecnie w biurach spotykamy w zasadzie tylko żarówki typu LED. Niestety w takim przypadku, jeśli to nie są żarówki wysokiej klasy, to mamy do czynienia z wysokim poziomem emisji niebieskiego światła oraz migotaniem. Światło niebieskie jest bardzo niezdrowe dla oczu, ponieważ powoduje stałe kurczenie i rozluźnianie nerwów wzrokowych, co nadwręża oczy i powoduje szybkie zmęczenie i problemy z ostrością widzenia. Migotanie żarówek LED to z kolei poza zmęczeniem oczu i osłabieniem wzroku również silne efekty psychologiczne - rozdrażnienie, nadpobudliwość, nerwowość, obniżenie samopoczucia.

Jakość powietrza w pomieszczeniu biurowym

Nie bez znaczenia dla naszego zdrowia ma powietrze, którym oddychamy podczas pracy. W miarę możliwości pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone jednak w zimnych porach roku, gdzie na zewnątrz najczęściej atakuje nas smog, wietrzenie powinno być zastąpione przez specjalistyczne oczyszczacze powietrza.

Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki?

Dobry oczyszczacz powietrza pomoże nam stworzeniu bezpiecznego środowiska pracy. Najchętniej wybierane są produkty wolnostojące, takie jak oczyszczacz powietrza AERAMAX PRO, który pozwala na eliminację bakterii, wirusów, smogu i innych zarazków prawie w 100%.

Oczyszczacz powietrza Fellowes AERAMAX PRO

Potrafi poradzić sobie z pyłkami i pleśnią, co jest szczególnie ważne dla alergików i astmatyków. Przenośny oczyszczacz powietrza jest świetnym sposobem na walkę z zarazkami, nie tylko w biurze, ale i w domu. Jest szczególnie polecany dla osób, które cierpią na wszelkiego rodzaju alergie i nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.

Na początku oczyszczacz wychwytuje największe cząstki, które trafiają do filtra początkowego, następnie nieprzyjemne zapachy i związki organiczne zatrzymuje filtr węglowy. Kolejny filtr HEPA eliminuje alergeny, wirusy, grzyby i bakterie, natomiast jonizator dwubiegunowy przechwytuje cząsteczki stałe.

Oczyszczacze powietrza do domu to grupa produktów przystosowana do pracy ciągłej dzień i noc. Dzięki temu są w stanie zapewnić czyste powietrze przez cały czas przebywania w pomieszczeniach. Dzięki temu obniżają się reakcje alergiczne, astmatyczne.

Fellowes Oczyszczacz powietrza AeraMax Pro
Zdjęcie: Fellowes Oczyszczacz powietrza AeraMax Pro

Nawilżacze powietrza

Nie można również zapomnieć o odpowiednim nawilżeniu powietrza. Zbyt suche powietrze doprowadza do wysuszenia śluzówek, oka, nosa i krtani, co może doprowadzać do nawracających infekcji i przemęczenia organizmu. Nawilżacz powietrza zdecydowanie stanie się rozwiązaniem tego problemu. Ciekawym produktem jest niewątpliwie nawilżacz powietrza firmy Rivere, który oferuje nawilżenie powietrza przy pomocy ultradźwięków. Cząsteczki wody rozproszone przez tarcze ultradźwiękową, są o wiele mniejsze niż w przypadku nawilżaczy parowych. Nawilżanie przy pomocy ultradźwięków jest szybsze i może objąć większą powierzchnię.

Przywracanie prawidłowej jonizacji powietrza

Nawilżacz powietrza bardzo często posiada też funkcję jonizacji, która poprawia jakość powietrza, w których używany jest sprzęt komputerowy, telewizor i inna elektronika. Jony dodatnie, które wydzielają się podczas pracy sprzętów elektronicznych, mają niekorzystny wpływ na zdrowie i mogą powodować stany alergiczne, astmę, bóle migrenowe, infekcje, nadciśnienie. Wydzielane przez nawilżacz z jonizatorem jony ujemne, zapobiegają mnożeniu się bakterii, pleśni i neutralizują nieprzyjemne zapachy.

Osoby, które wahają się nad zakupem konkretnego urządzenia, powinny w głównej mierze zastanowić się na ceną, jaką mogą zapłacić za dany sprzęt. Warto rozważyć posiadanie obydwóch urządzeń tzn. nawilżacza i oczyszczacza powietrza lub w razie problemów zdrowotnych zacząć od dobrej jakości nawilżacza powietrza, który poprawi nie tylko komfort pracy, ale również pomoże nam w odbudowie systemu odpornościowego. Sporym atutem jest to, że obydwa urządzenia, można przewozić i cieszyć się ich praca zarówno w biurze, jak i w domu.

Cisza w pracy, a raczej brak rozpraszającego hałasu

Podczas pracy ważna jest też odpowiednia atmosfera. Nie każdy lubi pracować w ciszy, jednak warunki powinny być tak dostosowane, aby dźwięki pojawiały się w tle i nie rozpraszały. Aby można było cieszyć się jak największą koncentracja podczas pracy, konieczne jest dostosowanie głośności ewentualnej muzyki. Najlepsza dla skupienia zawsze była i będzie cisza, jednak gdy potrzebujemy rozluźnienia, można zadbać o kojącą muzykę. Oczywiście jest to też mała pułapka, szukając odpowiednich utworów na różnego rodzaju platformach, rozpraszamy się i dekoncentrujemy. Czas, który powinniśmy poświęcić na wykonanie zadań, przeznaczamy na poszukiwania czegoś, co w końcowym rozrachunku, może nam bardziej przeszkadzać niż pomagać.

Nie każdy potrafi pracować w ciszy, ale jeszcze mniej osób potrafi skupić się, słuchając muzyki, dlatego cisza jest sprzyjająca, gdy potrzebujemy maksymalnej koncentracji. Dzięki niej możemy wyciszyć organizm i być mniej podatni na bodźce dopływające z otoczenia.

Strefa 6 Czynniki środowiska ergonomii stanowiska pracy stanowią ważny element komfortu pracy

Skupiając się nad ergonomią pracy przed komputerem, nie można poprzestawać wyłącznie na oczywistych kwestiach, takich jak fotel ergonomiczny czy biurko elektryczne, które umożliwi pracę na stojąco. Warto rozważyć inne kwestie mające ogromny wpływ na nasze samopoczucie i jakość wykonywanej pracy. Oprócz odpowiednich ergonomicznie wykonanych sprzętów ważne są również takie aspekty jak czyste powietrze, które pomoże nam uzyskać oczyszczacz powietrza, a także odpowiednie nawilżenie, które bezpośrednio mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Zobacz nasze inne artykuły, omawiające szczegółowo 6 stref ergonomii:

Ergonomia pracy przy komputerze cz.1 - co musisz wiedzieć, żeby zdrowo i komfortowo siedzieć
Ergonomia pracy cz.2 - zapobiegaj bólom nadgarstków
Ergonomia pracy cz.3 - zapobiegaj bólom karku i szyi
Ergonomia pracy cz. 4 - siedź, stój - zmieniaj pozycje
Ergonomia pracy cz.5 - organizacja stanowiska pracy
Ergonomia pracy cz.6 - zdrowe oświetlenie, czyste powietrze, cisza


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.