Zdrowie w miejscu pracy, zdrowe siedzenie

Poniżej prezentujemy wybrane wyniki badań z obszaru ergonomii wśród pracowników.

  • Czy wiesz, że aż 80 % osób pracujących w pozycji siedzącej w okresie trzech lat miało problemy zdrowotne spowodowane nieodpowiednio przystosowanym miejscem pracy?

Osoby te skarżyły się na bóle szyi i pleców, dolegliwości wzroku, bóle głowy, bóle nadgarstków itp. Choroby te w głównej mierze były spowodowane przez niewłaściwe środowisko pracy. Mając na względzie, iż są branże, w których aż 90 % kosztów jest związanych z tzw. kosztami pracowniczymi to ryzyko wystąpienia chorób zawodowych może mieć duży wpływ na ogólna rentowność firm. Poniżej przedstawiamy kilka chorób, które są spowodowane przez niewłaściwe środowisko pracy (badania koncernu Fellowes Commissioned Dynamic Markets Research 2010).

  • Aż 18 % osób ankietowanych skarży się na dolegliwości związane z bólem kręgosłupa i pleców. Inne badania wskazują nawet na 60-80% odsetek osób cierpiących na bóle kręgosłupa.

Tak wysoki odsetek osób skarży się na tego typu dolegliwości głównie z powodu niewłaściwego wyposażenia stanowiska pracy. Takie biuro zapewne nie jest wyposażone w ergonomiczny fotel lub krzesło ergonomiczne, które nie tylko dba o odpowiednie ustawienie kręgosłupa, ale także stwarza komfortowe warunki pracy. Ważną rzeczą, której także nie może zabraknąć, jest podnóżek pod stopy, który redukuje napięcie i bóle mięśni, a także może dostarczyć relaksującego masażu lub ogrzewać/chłodzić stopy. Nie możemy także zapomnieć o ćwiczeniach, które powinny być wykonywane co najmniej co dwie godziny pracy oraz o właściwej postawie podczas pracy. Skutki spowodowane przez nieumiejętne i nieergonomiczne korzystanie z biura to między innymi dyskopatia, skurcze mięśni nóg. żylaki i skrzywienie kręgosłupa.

  • Aż 17 % osób ankietowanych miały objawy syndromu Sicca (zespół suchego oka). Ponad 60% osób jak również postępujące pogarszanie jakości widzenia. Dane te są zatrważające, biorąc pod uwagę, że narządem wzroku odbieramy aż 80 % informacji o otoczeniu.

Najczęstszymi objawami tej choroby są przekrwione i łzawiące oczy, a także zaczerwienione spojówki oraz bóle głowy. Pomimo tego, że objawy nie wyglądają zbyt groźne, konsekwencje tej choroby mogą być zaskakujące senność, apatia, wysychanie i zmętnienie rogówki, a nawet stopniowa utrata wzroku. Głównymi przyczynami tej choroby jest używanie nieodpowiedniego monitora, niewłaściwie ustawione właściwości monitora (kontrast, jaskrawość), długotrwała praca z dokumentami z małymi czcionkami, unoszący się kurz wokół ekranu i komputera. Co możemy zrobić, żeby zapobiegać tym objawom? Lekarze zalecają częste mruganie powiekami, robienie regularnych przerw w pracy, korzystanie z właściwego monitora, a także częste czyszczenie ekranu ściereczkami bądź środkami posiadającymi środki antystatyczne. Dodatkowo można pomyśleć o uchwytach na notatki/kartki, które przymocowuje się do monitora. Dzięki nim przepisywany tekst będzie zawsze na wysokości wzroku. Polecamy również stosowanie uchwytów na monitor, które sprawią, że będzie on umiejscowiony na wysokości wzroku.

  • Aż 12% pracowników skarżyło się na zawroty i bóle głowy, przeciążenie oczu, stres, ból w tyle głowy i skroni.

Bóle te są konsekwencjami złej pozycji ciała, braku organizacji stanowiska pracy, przewlekłego zmęczenia oczu. Jak możemy wyeliminować te objawy schorzeń? Zacznijmy od wietrzenia pomieszczenia, wykonywania ćwiczeń fizycznych oraz regularnych kilkuminutowych przerw. Ale czy to wystarczy? Niestety nie, ponieważ nic nie zastąpi krzesła lub ergonomicznego fotelu, które będzie dbało o prawidłową pozycję ciała. Podnóżek też odgrywa tu znaczącą rolę dba o poprawne i komfortowe ułożenie nóg w czasie pracy. Zmniejszenie napięcia pleców umożliwią podpórki pod plecy.

  • Aż 9 % pracowników skarżyło się na objawy choroby zespołu cieśni nadgarstka. Odsetek ten dynamicznie rośnie.

Zespół cieśni nadgarstka to długotrwały ból przegubów dłoni, ramion, przedramion, który w efekcie powoduje również nacisk na dyski międzykręgowe i statyczne obciążenie mięśni oraz drętwienie palców wskazujących oraz barków. Główną przyczyną tego schorzenia jest długotrwała praca w pozycji siedzącej, a także nieodpowiednie ułożenie dłoni i nadgarstków podczas pracy. Długotrwała praca w takich warunkach może doprowadzić do usztywnienia mięśni karku, rąk oraz pleców, pogarszającej się sprawności kończyn górnych oraz ich zakresu ruchów, obniżającej się sile chwytu palców, a ostatecznie końcowa faza może się zakończyć długotrwałym i nieprzyjemnym leczeniem lub interwencją chirurgiczną i rehabilitacją. Jak możemy temu zapobiec? Wystarczy zakupić podkładkę pod myszkę i klawiaturę, która będzie odpowiedzią i rozwiązaniem na tą chorobę, ponieważ umożliwi zachowanie odpowiedniej pozycji nadgarstków podczas pracy. Zaleca się również regularne ćwiczenia podczas pracy.

  • 4 % ankietowanych zauważyło podrażnienia skóry oraz alergie, które były spowodowane korzystaniem z monitorów kineskopowych. Inne badania wskazują, że co drugi Polak ma alergię.

W powietrzu osoby pracującej przed monitorem kineskopowym zaobserwowano skupienie jonów ujemnych oraz bombardowanie użytkownika jonami dodatnimi i naładowanym dodatnio kurzem, co powodowało takie problemy zdrowotne jak podrażnienie oczu, pogorszenie procesu oddychania, zakurzenie i jonizację skóry twarzy, a także reakcje alergiczne i podrażnienia. Aby zapobiec tym objawom należy często wietrzyć pomieszczenie, używać specjalnie dostosowanych preparatów czyszczących do monitora i stanowiska pracy, które mają właściwości antystatyczne (zapobiegają one gromadzeniu się kurzu; również poprawiają wyrazistość obrazu), używać nawilżaczy powietrza oraz oczyszczaczy powietrza.

 


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.