Wybierasz plecak turystyczny? Zobacz na co zwrócić uwagę.

Wybierz z nami odpowiedni plecak turystyczny. Zobacz na jakie parametry zwrócić uwagę. Zobacz więcej!

Praca w życiu z pewnością jest ważna. Warto mieć również pasję, która dodatkowo nasze życie wzbogaci. Cudownie jeśli ta pasja wiąże się z aktywnością fizyczną, ponieważ umożliwia to zbalansowanie siedzącego trybu życia w pracy z ruchem, w efekcie ograniczenie ryzyka pojawienia się wielu chorób zawodowych pracowników biurowych. Podróżowanie niesie za sobą oprócz niesamowitej przyjemności również wiele wyzwań. Jednym z nich jest transport niezbędnych rzeczy, czyli bagażu. Szczególnym tego przykładem są dłuższe wyprawy, kiedy musimy zabrać ze sobą więcej sprzętu, wyposażenia czy żywności. Dlatego warto się zastanowić nad dobrym plecakiem turystycznym - dopasowanym do rodzaju i kierunku naszych wypraw, budowy ciała, o określonej pojemności, kolorystyce itd.

Jak jednak wybrać plecak turystyczny?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na:

 • odpowiednią pojemność plecaka
 • rodzaj systemu nośnego
 • budowę plecaka
 • materiał wykonania
 • specjalistyczne przeznaczenie
 • gwarancję

Pojemność plecaka - idziesz w góry na jeden dzień czy tydzień?

Plecaki turystyczne dzielimy ze względu na ich pojemność. Wyróżniamy więc:

 1. plecaki o pojemności do 30 litrów: przeznaczone na krótkie jednodniowe wycieczki. Mała pojemność uniemożliwia zabrania ze sobą większej ilość sprzętu, spakujesz tam jedynie najpotrzebniejsze rzeczy. Plecaki 20-30 litrowe wyróżnia się bardzo lekką i wygodną konstrukcją, mogą służyć równie dobrze jako plecaki miejskie i plecaki rowerowe.
  Najlepszym przykładem takiego rodzaju plecaka jest produkt firmy Deuter model AC lite 18. Wykonany z wodoodpornego materiału plecak o pojemności 18 litrów, świetnie sprawdza się na uczelni, podczas miejskich wycieczek jak i wypraw rowerowych. Posiada specjalne troki do przypięcia kijków trekkingowych oraz doskonale wentylowany siateczkowy system nośny, dzięki któremu unikniesz mokrej koszulki na plecach. Liczne wewnętrzne i zewnętrzne kieszenie pomieszczą całą masę drobiazgów. Bardzo wygodny i przyjemny w użytkowaniu w ładnej kolorystyce.

 2. plecaki o pojemności do 40 litrów: ta kategoria zapewnia większą pojemność ładunkową. Więcej miejsca znaczy więcej, prowiantu, ubrań i innego sprzętu który jest niezbędny podczas każdej 1-3 dniowej eskapady. Plecaki tej pojemności charakteryzują się możliwością dalszej rozbudowy przestrzeni załadunkowej dzięki tzw. kominom, które w razie potrzeby dodają parę litrów. Do tej kategorii należą wszelkiego rodzaju plecaki trekkingowe. W tej klasie plecaku, znajdziesz również specjalne miejsce na kijki trekkingowe, czekany, butelki z wodą lub przypięcie kasku.
  Dobrą propozycją w tej kategorii jest plecak firmy Deuter model Guide 35+. Plecak o wyjątkowej wytrzymałości, odpowiedni na najbardziej ekstremalne wyprawy. Pas biodrowy świetnie przenosi obciążenie z pasków ramiennych i wraz z wewnętrznym stelażem bardzo dobrze stabilizuję całą konstrukcję. Plecak ten posiada szerokie możliwości modyfikacji (możliwość powiększenia dzięki kominowi), dzięki czemu dopasuje się do każdego zadania. Dodatkowo wytrzymałość plecaka sprawia, że możliwe jest przypięcie po bokach nart oraz karabińczyków na pasku biodrowym.

 3. plecaki o pojemności do 50 litrów: zwiększona objętość pozwala na zabranie jeszcze większej ilości sprzętu, a co za tym idzie jeszcze dłuższe, kilkudniowe eskapady. Większa pojemność niesie za sobą większe wymagania w dziedzinie budowy oraz wykonania. Plecaki turystyczne tej wielkości z oczywistych względów nie są tak wygodne jak te np. 20 litrowe, jednakże producenci dołożyli starań, żeby jak najbardziej odciążyć użytkownika (zastosowanie specjalnych systemów nośnych, które przenoszą ciężar na biodra).
  Plecaki tej klasy świetnie reprezentuje produkt renomowanej marki Deuter, plecak Futura pro 42. Bardzo funkcjonalny, z nowoczesnymi rozwiązaniami, plecak idealny nawet na kilkudniowe wycieczki. Na wyposażenie Futura pro 42 składa się nowatorski wahadłowy pas biodrowy, który stabilizuje obciążenie w trakcie marszu, zapewnia komfort użytkowania. W standardzie, znajdziesz również uchwyty na kijki trekkingowe i czekan oraz pokrowiec przeciwdeszczowy. Dla kobiet lub mężczyzn o drobniejszej budowie polecamy plecaki Futura 30 sl również marki Deuter. System nośny tego plecaka jest krótszy dzięki temu sprawdza się w przypadku osób o niższym wzroście i drobniejszej budowie. Dzięki temu zapewnia doskonały komfort.

 4. plecaki o pojemności przekraczającej 50 litrów: dedykowane na najdłuższe, wielodniowe eskapady lub wyprawy, na które musisz zabrać dużo sprzętu. Jeżeli masz zamiar spać pod namiotem lub wybierasz się prawdziwą wyprawę i potrzebujesz tzw. „wora wyprawowego”, wybierz tą pojemność. Duża ładowność plecaka posiada również minusy, często kusi nas do zabierania ze sobą bardzo wielu rzeczy, w dużej mierze zbędnych, a duże obciążenie bardzo utrudnia transport.
  Jeżeli jednak zdecydujesz się na kupno takiego plecaka, dobrym i ekonomicznym wyborem będzie plecak turystyczny marek z niższej półki cenowej. Wykonany z bardzo trwałych materiałów plecak, dobrze radzi sobie z dużymi obciążeniami. Bardzo pojemny, a zarazem zaskakująco wygodny. Posiada pasek stabilizujący na klatkę i biodra oraz zewnętrzne uchwyty na kijki trekkingowe i czekan.
  Dobranie odpowiedniej wielkości plecaka, jest jednym z ważniejszych czynników, którym przyszły podróżnik powinien się zająć. Musisz określić do czego będzie Ci potrzebny. Plecak powinien mieścić jedynie najpotrzebniejsze rzeczy, nie zabieraj ze sobą zbędnego bagażu. Pamiętaj, nawet jeden kilogram z pleców mniej, przy długim marszu robi dużą różnice. Zaplanuj odpowiednio wyprawę, bo z kolei zbyt mały plecak nie pomieści odpowiedniej ilości ani sprzętu ani prowiantu. Wybieraj mądrze.

System nośny plecaka turystycznego decyduje o komforcie

System, zaprojektowany z myślą o komforcie użytkowania. Składa się z szelek, pasa biodrowego, piersiowego, stelaża (usztywnienia) oraz odpowiednio wyprofilowanego oparcia pleców. Elementy te dedykowane są stabilizacji obciążenia, pomagają je równomiernie rozłożyć, dopasować do ciała użytkownika. Pierwsze na co zwróć uwagę to stelaż. Wyróżniamy stelaż zewnętrzny i wewnętrzny. Stelaż zewnętrzny posiada mnóstwo wad, jest bardzo niewygodny i niepraktyczny. Szukaj więc lepiej plecaka ze stelażem wewnętrznym. W drugiej kolejności sprawdź, szelki, pas biodrowy i piersiowy. Zwróć uwagę czy regulacja tych trzech elementów jest prosta, uwzględnia wzrost i sylwetkę Twojego ciała, obejrzyj dokładnie zapięcia czy działają solidnie. Pasy, szelki oraz powierzchnia dotykająca plecy powinna być pokryta specjalnym oddychającym materiałem (wyprofilowana powierzchnia, która zapewni cyrkulację powietrza) lub siateczką (zapewnia brak kontaktu plecaka z plecami na dużej powierzchni), która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Oczywiście na zimę zaleca się plecaki bez systemu siateczkowego, a jedynie z profilowaną tylną częścią. Ani szelki, ani reszta systemu nośnego nie powinna przyklejać się do odzieży. Pamiętaj również, iż producenci plecaków uwzględniają potrzeby użytkowników obu płci, więc system nośny u mężczyzn i u kobiet znacząco się różni (m.in. kobiety mają inaczej wyprofilowany pas biodrowy i wysokość pleców).

Budowa plecaka

Jak wiadomo plecaki małe i duże znacząco różnią się od siebie budową. Plecaki o niskich pojemnościach mają bardzo prostą budowę, najczęściej jedną główną komorę, komory boczne, te najmniejsze nie posiadają tak rozbudowanego systemu nośnego, brak stelaża lub paska biodrowego. Wszystko to jest w tym przypadku po prostu zbędne, ponieważ plecaki dedykowane na niskie obciążenia nie potrzebują tak skomplikowanych systemów, które użytkownikowi nie będą przydatne.
Inaczej przedstawia się sytuacja w plecakach o dużym litrażu. Plecaki te posiadają rozbudowane systemy nośne, wiele komór, troków, a nawet tzw. komin. W standardzie większy plecak turystyczny powinien zawierać zaczepy na kijki trekkingowe lub czekan oraz pokrowiec anty deszczowy. Jeżeli kupujesz większy plecak turystyczny zwróć uwagę na praktyczne rozwiązania, takie jak kieszenie boczne, komory oddzielone suwakiem (np. dostęp do komory głównej bezpośrednio z przodu plecaka), wysuwany komin i boczne troczki. Dobrze wykonany plecak pozwala zwiększyć swoją ładowność krótkim ruchem wysunięcia kieszeni bocznej, komina czy poluzowania troku. Plecak powinien być symetrycznie zaprojektowany, nie powinien posiadać zbyt wydatnych kieszeni z jednej ze stron, ponieważ obciążenie musi być równomiernie rozłożone na całej powierzchni nośnej. Większość plecaków zwieńczona jest wytrzymałą klapą.

Materiały i ich jakość

Solidność materiału jest kluczowym czynnikiem wpływającym na długowieczność plecaka. Renomowane marki stosują jedynie najlepsze materiały. Dobry plecak powinien być odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, bardzo lekki oraz wytrzymały. W niektórych miejscach, jak kieszenie boczne może być gumowany. Zwróć uwagę na łączenia materiału takie jak szwy, powinny być wykonane estetycznie (najlepiej podklejone) a zarazem mocno i solidnie. Dodatkowo najlepsze plecaki posiadają pokrycie przeciwdeszczowe, które sprawi, że ładunek nie przemoknie nawet podczas długiej wyprawy w deszczu.

Gwarancja

Najlepsze plecaki posiadają gwarancję na poziomie 2, 5 i więcej lat.

Podsumowanie

Jak widzisz plecaki turystyczne to bardzo obszerna kategoria. Wyróżniamy plecaki mniejsze, większe i te naprawdę duże. Pamiętaj, że różne plecaki mają różne przeznaczenie. Przy kupnie zwróć uwagę na wykonanie, materiał oraz funkcjonalność. Wygoda użytkowania jest również bardzo dużym atutem. Musisz być świadom również tego, iż za jakością idzie niestety cena. Renomowane marki to te na których możesz naprawdę polegać. Raz zakupiony produkt posłuży Ci na lata i spełni Twoje oczekiwania. Nie ryzykuj tańszymi odpowiednikami, bo możesz się przykro zawieść.


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.