Rowerek treningowy, stacjonarny – jak wybrać?

Rowerek stacjonarny - poznaj zalety treningu i dowiedz się jaki wybrać. Zobacz więcej!

Rowerek stacjonarny to jeden z najczęściej wybieranych sprzętów przeznaczony do uprawiania sportu w zaciszu własnego gospodarstwa domowego. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na jego liczne zalety, a także relatywnie niską cenę. Najczęściej używany jest do zdobywania kondycji, czy zajęć cardio. Jednak rowerek treningowy może być również stosowany w celach rehabilitacyjnych, gdyż nie obciąża organizmu ani stawów, a co najważniejsze ćwiczyć na nim może praktycznie każdy, bez względu na wiek. To doskonała alternatywa dla zwykłego, tradycyjnego roweru, która nie posiada ograniczeń wynikających np. z warunków pogodowych.

Trening na rowerku rehabilitacyjnym przynosi korzyści w postaci nie tylko efektywnego spalania tkani tłuszczowej, ale również pozwala pracować nad mięśniami ud, pośladków oraz łydek. W niewielkim stopni wpływa także na brzuch i ramiona. Dodatkowo każdy wie przecież iż uprawianie sportu rozładowuje napięcia i stres, tym samym poprawiając samopoczucie. W zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego też nie trzeba szukać więcej powodów do zakupu roweru stacjonarnego. Jeśli decyzja została podjęta, trzeba się zastanowić nad mądrym i opłacalnym wyborem. Oferta sklepowa przedstawia szeroki wybór tego typu sprzętu do ćwiczeń, które są warte uwagi, a które lepiej omijać. Jednym słowem, jak wybrać idealny rower treningowy? Nam tym oraz innymi pytaniami zastanowimy się w dalszej części artykułu.

Zalety treningu na rowerze stacjonarnym

 • Poprawa kondycji fizycznej
 • Efektywna redukcja tkanki tłuszczowej, pozwalająca osiągnięcie upragnionej sylwetki
 • Poprawa krążenia oraz pracy serca (bez żadnych przeciwwskazań ćwiczyć mogą również osoby po przebytym zawale)
 • Zwiększona siła, a także elastyczność mięśni
 • Wzmocnienie kości
 • Zmniejszone obciążenia stawów, zwłaszcza kolanowych
 • Zanik bólu lędźwiowego kręgosłupa
 • Zwiększona odporność organizmy na zachorowania
 • Poprawa zakresu ruchów stawów
 • Redukcja stresu oraz lepsze samopoczucie
 • Wzmocnienie chrząstek stawowych

Rodzaje rowerów treningowych

Wybór roweru rehabilitacyjnego jest zajęciem trudniejszym niż może się z początku wydawać. Dużo zależy oczywiście od zasobności naszego portfela, spore znaczenie mają także nasze upodobania i potrzeby. Rodzaje rowerów możemy podzielić ze względu na system hamowania bądź budowę. Na początek zaczniemy od opisu tych pierwszych. Czym się różnią i charakteryzują poszczególne systemy hamowania - oporu?

 • Mechaniczne - cenowo są najtańsze oraz najprostsze pod względem budowy. Opór mechaniczny uzyskiwany jest poprzez tarcie koła zamachowego. Jest to technika używana przede wszystkim w starszych modelach.
 • Magnetyczne - charakteryzuje się cichą i bardziej płynną pracą. Opór jest w nich wytwarzany za pomocą pola magnetycznego, można dokonać jego regulacji.
 • Elektromagnetyczne - najdroższe i najnowsze na rynku, w tym także technologicznie. Istnieje możliwość ustawienia bardzo wysokiego oporu. Jak sama nazwa wskazuje, posiada hamulec elektromagnetyczny.

Rodzaje opisów hamowania zostały zaprezentowane, warto więc teraz skupić się na budowie roweru stacjonarnego. W tym przypadku także możemy wymienić ich aż 3. Należą do nich:

 • Rowery pionowe najbardziej popularne i dostępne. Podczas treningu utrzymują pionową pozycję ciała.
 • Rowery poziome zalecana dla osób z problemami kręgosłupa, a także otyłych. Specyficzna postawa podczas treningu. Oparcia są przechylone i odsunięte, sprawiając że siedzenie jest o wiele wygodniejsze i nie obciąża w żaden sposób pleców.
 • Rowery spinningowe przeznaczone do uprawiania aerobiku rowerowego. Rowery te wyposażone są w bardzo stabilną ramę i odmienną niż zazwyczaj kierownicę, co umożliwia wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń.

Rodzaj roweru należy zatem tak naprawdę dobrać do naszych indywidualnych potrzeb. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, należy zastanowić się w jakiś sposób będziemy go użytkować i w jakim stopniu nasze zdrowie pozwala na efektywne treningi. Następnie sprawdzamy ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na niego pieniędzy i dopiero wtedy zawężamy swój wybór.

Parametry roweru treningowego

Kupując rower warto także zwrócić większą uwagę na parametry jego komputera. Widoczne są one na małym ekranie umiejscowionym z przodu, na ramie. Pokazują one przede wszystkim czas, prędkość, przebyty dystans, ilość spalonych kalorii, a niekiedy także nasz puls. Wiedza ta jest nam niezwykle przydatna, aby dobrać odpowiedni poziom intensywności naszych ćwiczeń. Sprawdzając te parametry, można także rzucić okiem na wagę koła zamachowego. Z reguły im cięższe tym lepsza płynność i komfort jazdy. Istotna jest również możliwość regulacji siodełka, aby dopasować rowerek do naszych rozmiarów. Nie wolno zapominać także o skali obciążenia oraz o obciążeniu maksymalnym, które najczęściej wynosi do 120 kilogramów, a w niektórych przypadkach nawet do 200 kg! Skala obciążenia waha się w przedziale od 6 do 16 i pozwala nam dobrać odpowiednie obciążenie. Wiadomo, że ćwiczenia na bardzo niskim poziomie, nie pomogą nam w kształtowaniu mięśni. Skalę obsługiwać możemy manualnie bądź za pomocą panelu komputerowego. Rowery magnetyczne posiadają skalę bardziej doprecyzowaną i szczegółową, co pozwala na wykonanie treningu interwałowego.

Jaką kwotę warto przeznaczyć na rower stacjonarny?

Kwestie pieniężne są często jednym z podstawowych kryteriów doboru sprzętu do ćwiczeń. Oczywiście, jasne jest, że nie wydamy kwoty większej niż tą, którą na obecną chwilę dysponujemy. W hipermarketach często da się zauważyć krzykliwe promocje sprzętu cardio, którego ceny są aż nazbyt optymistyczne. Nie dajmy się zwieść i omijajmy tego typu produkty szerokim łukiem, gdyż nie przedstawiają sobą żadnej wartości. Gdy zastanowimy się nam pytaniem “Czego tak naprawdę potrzebujemy?”, wybór szybko się zawęzi. Warto także zasięgnąć opinii kogoś doświadczonego w tej kwestii, np. trenera na siłowni lub pracownika sklepu sportowego. Nie dajmy się złowić na różnego rodzaju przeceny i nieznane marki. Naprawa będzie nas wtedy kosztowała dużo więcej niż sam zakup roweru, co jest po prostu nieopłacalne.

Jakie marki wybrać?

Tak jak wszędzie relacja ceny do jakości to najlepszy wskaźnik, pozwalający zakupić odpowiedni rowerek. Najlepiej postawić na rzetelną i cenioną firmę. Z nimi Twój trening zawsze będzie niezawodny.
To już chyba wszystko co powinniśmy wiedzieć podejmując decyzję o zakupie roweru treningowego. Pamiętajmy również, aby nie kupować zbyt drogiego roweru, z mnóstwem funkcji, jeśli nie mamy zamiaru ich nigdy wykorzystać, gdyż jest to najzwyczajniej strata pieniędzy. Rowerek powinien być dopasowany do naszych potrzeb, stanu zdrowia, a także predyspozycji. Skoro wszystko już jasne, rozpoczynajmy regularne treningi, sport to przecież samo zdrowie!


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.