Ochrona środowiska w miejscu pracy i domu

Ekologia w biurze to nie tylko dbałość o środowisko, ale również oszczędności.. i to spore. Jak być ekologicznym w biurze?

Stosowanie się do zasad ekologii w pracy to między innymi:

 • mniejsze koszty działania biura,
 • redukcja zużycia energii budynku,
 • redukcja emisji gazów cieplarnianych,
 • oszczędzanie paliw kopalnych,
 • lepsze samopoczucie pracowników i komfort pracy.

Jeśli chcesz być eko przeczytaj nasze wskazówki, a następnie wprowadź je w życie w swoim miejscu pracy.

Poniżej prezentujemy wskazówki w kilku obszarach:

 • wykorzystanie papieru,
 • wykorzystanie energii,
 • oszczędne oświetlenie,
 • oszczędzaj wodę,
 • systemy klimatyzacji,
 • racjonalne ogrzewanie,
 • umiejętna wentylacja,
 • recykling.

Ochrona środowiska - sposoby na oszczędność papieru

Przede wszystkim ograniczaj drukowanie – wprowadzaj systemy elektronicznego obiegu dokumentów, wysyłaj maile zamiast listów, teksty czytaj na komputerze. Wszystkie wiadomości e-mail możesz zarchiwizować w pamięci komputera – nie ma konieczności ich drukowania. Jeśli już musisz drukować to: - drukuj dwustronnie – zużyjesz mniej papieru, - zwróć uwagę na to, jaki papier kupujesz – czy pochodzi z recyklingu albo czy posiada certyfikat (głównie certyfikaty FSC lub Ecolabel). Papier można przetworzyć aż 7 razy! - drukuj z włączoną opcją ekonomiczną, co pozwoli zaoszczędzić toner, - zastanów się, w jaki sposób możesz zmieścić tekst na mniejszej liczbie kartek papieru. Jeśli 1 pracownik wydrukuje dziennie tylko 4 kartki papieru mniej, to na koniec roku oszczędności wyniosą ok. 1 tys. kartek (2 ryzy papieru). Jeśli podobnie zrobi kolejnych 9 pracowników to zaoszczędzimy 20 ryz papieru – uratujemy 2 drzewa i nasz portfel będzie grubszy o 200 zł. Uwaga! Przed przekazaniem odpadów papierowych do recyklingu zaleca się ich pocięcie w niszczarce (oferowane niszczarki do papieru znajdziecie pod linkiem). Dokumenty firmowe mogą zawierać informacje poufne, dane osobowe, których ujawnienie może przynieść firmie straty nie tylko wizerunkowe, ale również wymierne straty finansowe.

Ochrona środowiska - sposoby na oszczędność energii

Większość urządzeń obecnie posiada rozwiązania pozwalające na oszczędzanie energii. W przypadku komputerów zaleca się ustawienie w opcjach Zasilanie w Panelu sterowania:

 • czasu, po jakim komputer przejdzie w tzw. „stan uśpienia” (sugeruje się 15 min),
 • czasu, po jakim zostanie przyciemniony/wyłączony monitor (optymalna wartość to odpowiednio 5/10min),
 • wydajności procesora i karty graficznej (dla typowych stanowisk pracy zaleca się ustawienie na oszczędzanie energii).

Urządzenia wyposażone w zasilanie bateryjne (laptop, telefon komórkowy, tablety) ładuj nie dłużej niż to konieczne. Nigdy nie zostawiaj sprzętu podłączonego stale do zasilania, bo dzięki temu zmniejszysz pobór energii, jak również przedłużysz żywotność baterii (baterie są trudne do recyklingu, zawierają wiele szkodliwych dla środowiska pierwiastków jak nikiel, kadm, cynk, rtęć itd.).

Wyłączaj drukarkę, kiedy nie jest używana. Zaleca się również ograniczone korzystanie z trybu stand-by, ponieważ niektóre drukarki laserowe posiadają mechanizm, który non-stop podgrzewa bęben światłoczuły. Kopiarka – wyłączaj ją w miarę możliwości, ponieważ pozostawiona w trybie stand-by marnuje energię. Ekspres do kawy przelewowy – zaleca się wyłączenie po użyciu i przechowywanie przygotowanej kawy w termosie. Ekspres do kawy ciśnieniowy – przełączaj w tryb gotowości. Niektóre ekspresy posiadają podgrzewane tacki na filiżanki – te sugerujemy wyłączać z prądu, ponieważ nawet podczas przełączenia w tryb stand-by tacka jest podgrzewana.

W przypadku czajnika przy jego wyborze kieruj się następującymi przesłankami:

 • zamiast grzałki spiralnej ma płytkę grzewczą pozwoli to na gotowanie mniejszych ilości wody np. dla jednej osoby (w przypadku czajników z grzałką spiralną powinna być ona w całości zakryta wodą, co w praktyce oznacza konieczność gotowania min. 0,4l wody każdorazowo),
 • posiada wyraźny (głośny) sygnał zakończenia gotowania, dzięki czemu unika się częstego kilkakrotnego podgrzewania z powodu zapominania,
 • posiada funkcję automatycznego przerwania pracy przy otwarciu wieczka.

Ważne jest również, żeby wybrać taryfę energetyczną dopasowaną do potrzeb Twojej firmy, a czasami można również pomyśleć o zmianie dostawcy energii.

Ochrona środowiska - sposoby na oszczędność energii na oświetlenie

Zalecamy, by ze względów zdrowotnych korzystać ze światła dziennego – jest ono zdrowsze dla oczu i mniej męczy wzrok. Nie zaleca się korzystania z różnych źródeł światła-dziennego i sztucznego, bo jest to niekorzystne dla wzroku oraz komfortu widzenia. Zastąp żarówki tradycyjne świetlówkami energooszczędnymi lub też punktowym oświetleniem diodowym. Powinny być one dobrej jakości (wskaźnik oddawania barw Ra musi wynosić co najmniej 80), jak również najlepiej o ciepłej barwie. W pomieszczeniach, gdzie często włącza się i wyłącza światło zaleca się wprowadzenie czujników ruchu – oświetlenie automatycznie wyłączy się lub włączy. Dobrym rozwiązaniem są również czujniki zmierzchowe – włączą one automatycznie oświetlenie w biurze, kiedy poziom oświetlenia światłem dziennym spadnie poniżej optymalnych dla ludzkiego wzroku wartości.

Ochrona środowiska - sposoby na oszczędność wody

Sprawdź szczelność instalacji wodnej (kranów, kurków, spłuczek) i ewentualnie uszczelnij je – z jednego cieknącego kranu każdego dnia marnuje się nawet kilka litrów wody. Załóż na krany końcówki oszczędzające wodę – kilkakrotnie zmniejszyć zużycie. Unikaj zmywania pod bieżącą wodą. Jeśli w biurze jest zmywarka, to włączaj ją dopiero po napełnieniu, korzystając przy tym z programu ekonomicznego. Zadbaj o instalację spłuczki, w która można wybrać większą lub mniejszą ilość wody potrzebnej do spłukiwania, lub zaopatrzonej w przycisk „Stop”. Zadbaj o to, by miejsca, w których można dbać o oszczędzanie wody, były dobrze oznaczone instrukcjami jak to robić (zobacz ramki magnetyczne i ramki informacyjne).

Ochrona środowiska - sposoby na oszczędność - systemy klimatyzacji

W czasie pracy klimatyzatora nie otwieraj okien ani drzwi – dzięki temu zaoszczędzisz sporo energii, jak również zmniejszysz koszt serwisowania urządzenia (np. uzupełnianie czynnika chłodniczego). Zaleca się ustawienie temperatury o 4-7°C niższej niż ta panująca na zewnętrz. Dzięki temu klimatyzacja nie będzie pracowała z maksymalną wydajnością, więc rachunki za prąd będą też niższe. Dodatkowo unikniesz wstrząsu termicznego po wyjściu na zewnątrz, który może skończyć się tylko przeziębieniem lub też anginą z powikłaniami. Dbaj o konserwację urządzenia – unikniesz strat energii. Nie poddawana konserwacji klimatyzacja to źródło grzybów, pleśni i drobnoustrojów chorobotwórczych, które są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży.

Ochrona środowiska - sposoby na oszczędność - ogrzewanie

Zalecamy utrzymanie temperatury w biurze w okresie letnim w granicach 23 do 26 stopni Celsjusza, natomiast zimą temperatura powinna wynosić od 20 do 24 stopni. Są to temperatury najwłaściwsze dla utrzymania komfortu i wydajności pracy. Konieczne jest okresowe wietrzenie, ale najlepiej krótkie i efektywne, co nie pozwoli na zbytni odpływ energii zużytej do ogrzewania. Nie zastawiaj meblami kaloryferów, dzięki temu zwiększysz ich efektywność. Po pracy koniecznie sprawdź czy są zamknięte okna, a jeśli posiadasz termostat ustaw go na kilka stopni mniej niż w czasie pracy.

Ochrona środowiska - sposoby na oszczędność - wentylacja

Dobra wentylacja ma za zadanie zapewnić przepływ powietrza, co umożliwia zachowanie jego odpowiedniej wilgotności oraz czystości. Niestety w większości przypadków powierzchni biurowych wentylacja nie działa w odpowiedni sposób, co powoduje, że konieczne jest stosowanie nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza. Niewłaściwe powietrze w biurze to ryzyko zwiększonej absencji pracowników z powodu chorób Nawilżacze powietrza mają za zadanie dostosować poziom wilgotności powietrza do optymalnych wartości z przedziału 40-60%. Jest to szczególnie ważne w okresie grzewczym lub też w okresie upałów. Nawilżacze powietrza umożliwiają zapewnienie odpowiedniej jonizacji powietrza, co jest szczególnie ważne w przypadku powierzchni biurowej z dużą liczbą urządzeń komputerowych. Z kolei oczyszczacze powietrza mają za zadanie usunąć między innymi wirusy i drobnoustroje, nieprzyjemne zapachy, opary chemiczne (pył z tonerów do drukarek laserowych), zarodniki pleśni, pyłki, roztocza, większość obecnych w powietrzu mikrobów i alergenów czy dym tytoniowy. Zastosowanie oczyszczaczy powietrza jest szczególnie ważne dla alergików, astmatyków, osób stosujących soczewki kontaktowe, kobiet w ciąży lub tez osób z chorobami dermatologicznymi.

Ochrona środowiska - sposoby na oszczędność poprzez recykling

Każda firma generuje odpady – zastanów się, w jaki sposób możesz zapewnić ich ponowne przetworzenie. Temat jest złożony, ponieważ niektóre odpady produkowane w biurze muszą być w odpowiedni sposób traktowane. Nie wszystkie mogą znaleźć się na śmietniku – przede wszystkim baterie, puste tonery do drukarek, urządzenia kineskopowe itd. Ciekawym pomysłem jest zakup tonerów zamienników, które po zużyciu nie trafiają na wysypisko, ale są ponownie napełniane. W naszej ofercie znajdziesz podstawowe elementy dobrze działającego systemu recyklingu w firmie - pojemniki na odpady i kosze na śmieci. Zapewniają one doskonałe możliwości sortowania śmieci.  


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.