O ergonomii, ergonomia stanowiska pracy, zdrowe siedzenie

O ergonomii pracy, jej znaczeniu dla zdrowia człowieka

Słowo ‘ergonomia’ nie jest dobrze znanym zagadnieniem. Wśród kilkunastu osób zapytanych o zdefiniowanie jego znaczenia tylko 25 % z nich miało prawidłowe skojarzenia. Można zatem stwierdzić niską świadomość w społeczeństwie zagadnień dotyczących ergonomii, mimo, że termin ten został zdefiniowany już w 1857 roku i to przez Polaka Wojciecha Jastrzębowskiego. Według niego ergonomia to nauka o używaniu nadanych człowiekowi od Stwórcy sił i zdolności.

Kilkadziesiąt lat później Towarzystwo Ergonomiczne (The Ergonomics Society) rozszerzyło tą definicję słowa ergonomia, interpretując ergonomię jako zastosowanie informacji naukowych dotyczących ludzi do projektowania obiektów, systemów i środowiska na potrzeby człowieka.

Potrzeba pojawienia się nauki o ergonomii pojawiła się już na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to monotonia produkcji masowej zaczęła negatywnie oddziaływać na efektywność pracowników.

Pierwszą próbę zoptymalizowania narzędzia pracy podjął się W. F. Taylor próbując przystosować łopatę do typu przesypywanego materiału. Celem tego zabiegu było zwiększenie efektywności pracy (do tej pory wszyscy pracownicy pracowali standardowymi narzędziami, ale jak się okazało personalizacja to duży krok ku wydajności). Doświadczenie to zwróciło uwagę pracodawców oraz pracowników na ogromną rolę warunków pracy – zarówno na efektywność pracy, jak i na zdrowie oraz komfort. W ten sposób zaczęła się kształtować nauka o ergonomii pracy, która obecnie znajduje również zastosowanie nie tylko w miejscu pracy, ale również w domach.

Ergonomia pracy

Ergonomia powinna obejmować wszystkie elementy związane z otoczeniem człowieka, włączając w to:

 • stanowisko pracy i nauki (miejsce siedzenia, właściwe umieszczenie monitora/laptopa, organizacja biurka/przestrzeni roboczej) - ergonomia stanowiska pracy i nauki
 • organizacja pracy (np. ergonomiczny sprzęt i narzędzia, właściwy proces pracy, przybory odpowiednie dla osób prawo i leworęcznych,) - ergonomia organizacji pracy
 • czynniki środowiska pracy (hałas, klimat, oświetlenie).

Zasady ergonomii pracy

Wykorzystanie zasad ergonomii w tych obszarach umożliwi:

 • ergonomia przekłada się na uzyskanie znaczącego wzrostu wydajności pracy lub nauki (w przypadku np. uczniów lub studentów),
 • zmniejszenie ryzyka obrażeń, czy wypadków przy pracy,
 • znaczące zmniejszenie odsetka osób dotkniętych chorobami zawodowymi,
 • ograniczenie występowania schorzeń jak np. zespół cieśni nadgarstka, bóle mięśniowe, żylaki, bóle kręgosłupa, bóle szyi i głowy, zespół suchego oka i wiele innych
 • ograniczenie osób dotkniętych przeciążaniami mięśniowo-szkieletowymi, skutkującymi bólami, czy wadami postawy,
 • zdrowe siedzenie to w efekcie zmniejszenie absencji w pracy,
 • poprawa jakości świadczonych przez pracowników usług/produktów
 • wzrost satysfakcji z pracy wśród pracowników.

Przestrzeganie zasad ergonomii pozwala uniknąć niekorzystnych zjawisk, które mają wpływ na nasze zdrowie, jak i komfort oraz efektywność pracy, zabawy i nauki. Dzięki dostosowaniu biura, miejsca pracy, domu do zasad ergonomii stają się to miejsca bezpieczne dla zdrowia oraz komfortowe dla nas i naszych dzieci.

Akty prawne dotyczące ergonomii pracy

Poniżej prezentujemy również najważniejsze artykuły prawne(krajowe i europejskie) regulujące kwestię bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii pracy:

- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - DYREKTYWA RADY nr (90/270/EWG) z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe (piąta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 87/391/EWG) wraz z uaktualnieniami

Zdrowe miejsce pracy - ergonomiczne stanowisko pracy czyli jakie? 

Mamy nadzieję, że dzięki ofercie naszego sklepu znajdziesz nie tylko interesujące Cię produkty ergonomiczne do zastosowania w miejscu pracy i nauki, ale również fachowe doradztwo dotyczące ich wyboru i użytkowania. Zaopatrz się w nasze artykuły a ulga dla kręgosłupa i innych części ciała będzie natychmiastowa.

 

Miejsce pracy jako azyl

Miejsce pracy, w którym spędzamy wiele czasu powinno być przede wszystkim odpowiednio przystosowane do naszych udogodnień, jak i odpowiadać standardom wygody oraz komfortu.

Zdrowie miejsce pracy to zatem podstawa odpowiedniej efektywności, jak i jakości samej pracy. Miejsce tego rodzaju powinno być przede wszystkim odpowiednio urządzone, aby cieszyło zarówno nasze oko, jak i zmysły.

Ergonomia pracy – o co chodzi?

Dobrze organizacyjnie stworzone miejsce pracy powinno być przestronne oraz praktyczne, aby z łatwością mieć dostęp do wszystkich potrzebnych rzeczy przy pracy. Ergonomia pracy to niezwykle ważny czynnik, którego skorzystało już wiele firm oraz wiele osób prywatnych. Do ergonomii pracy zaliczamy między innymi wyposażenie miejsca pracy w takie produkty jak:

 • 1. strefa pleców i nóg (fotel ergonomiczny i krzesło ergonomiczne, fotel dla dzieci, biurko ergonomiczne, biurko regulowane dla dziecka, biurko elektryczne, podnóżek biurowy, poduszka do siedzenia, podpórka pod plecy)
 • 2. strefa nadgarstków (podkładka pod nadgarstek, podkładka pod mysz, podkładka przed klawiaturę, szuflada na klawiaturę, mysz pionowa, trackball),
 • 3.strefa karku i głowy (uchwyt na monitor, podstawka pod monitor, podstawka pod laptop, stanowisko do pracy stojącej, filtr prywatyzujący, podstawka pod dokumenty),
 • 4. oświetlenie i czyste powietrze (oczyszczacz powietrza, nawilżacz powietrza, lampa LED),
 • 5. organizacja pracy i wyposażenie biura (ramka magnetyczna, tabliczki przydrzwiowe, skrzynka na klucz, pióro dla leworęcznych, przybory szkolne, wyposażenie biura, pojemnik na dokumenty, sorter na dokumenty, kieszenie magazynowe, wyposażenie magazynu).

Pozwalają one znacząco zredukować efekty zdrowotne przyjmowania w pracy długotrwałej pozycji siedzącej. Warto zadbać o to, aby miejsce tego rodzaju miało odpowiedni dostęp do światła oraz wentylacji. Czyste powietrze to w biurach kluczowa sprawa, ze względu na narażenie na drobnoustroje, efekty pracy wielu urządzeń jak pył z drukarek laserowych, czy jonizacja powietrza. Polecamy wtedy odpowiedni profesjonalny oczyszczacz powietrza dla biur. 

Współcześnie firmy czynią znaczne postępy w tworzeniu miejsc pracy, które odpowiednio wpływają na jakość zdrowia pracowników. Promując zdrowe środowisko pracy, firmy mogą dzięki temu zmniejszyć liczbę nieobecności czy niespodziewanych zachorowań. Pozwala to na zwiększenie wydajności oraz efektywności pracowników, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie zysków w firmie. Dodatkowo, tworzy się miejsca tego rodzaju również z myślą o pracownikach, którzy chcieliby odejść z pracy.


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.