O ergonomii, ergonomia stanowiska pracy, zdrowe siedzenie

O ergonomii pracy, jej znaczeniu dla zdrowia człowieka

Słowo ‘ergonomia’ nie jest dobrze znanym zagadnieniem. Wśród kilkunastu osób zapytanych o zdefiniowanie jego znaczenia tylko 25 % z nich miało prawidłowe skojarzenia. Można zatem stwierdzić niską świadomość w społeczeństwie zagadnień dotyczących ergonomii, mimo, że termin ten został zdefiniowany już w 1857 roku i to przez Polaka Wojciecha Jastrzębowskiego. Według niego ergonomia to nauka o używaniu nadanych człowiekowi od Stwórcy sił i zdolności.

Kilkadziesiąt lat później Towarzystwo Ergonomiczne (The Ergonomics Society) rozszerzyło tą definicję słowa ergonomia, interpretując ergonomię jako zastosowanie informacji naukowych dotyczących ludzi do projektowania obiektów, systemów i środowiska na potrzeby człowieka.

Potrzeba pojawienia się nauki o ergonomii pojawiła się już na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to monotonia produkcji masowej zaczęła negatywnie oddziaływać na efektywność pracowników.

Pierwszą próbę zoptymalizowania narzędzia pracy podjął się W. F. Taylor próbując przystosować łopatę do typu przesypywanego materiału. Celem tego zabiegu było zwiększenie efektywności pracy (do tej pory wszyscy pracownicy pracowali standardowymi narzędziami, ale jak się okazało personalizacja to duży krok ku wydajności). Doświadczenie to zwróciło uwagę pracodawców oraz pracowników na ogromną rolę warunków pracy – zarówno na efektywność pracy, jak i na zdrowie oraz komfort. W ten sposób zaczęła się kształtować nauka o ergonomii pracy, która obecnie znajduje również zastosowanie nie tylko w miejscu pracy, ale również w domach.

Ergonomia pracy

Ergonomia powinna obejmować wszystkie elementy związane z otoczeniem człowieka, włączając w to:

 • stanowisko pracy i nauki (miejsce siedzenia, właściwe umieszczenie monitora/laptopa, organizacja biurka/przestrzeni roboczej) - ergonomia stanowiska pracy i nauki
 • organizacja pracy (np. ergonomiczny sprzęt i narzędzia, właściwy proces pracy, przybory odpowiednie dla osób prawo i leworęcznych,) - ergonomia organizacji pracy
 • czynniki środowiska pracy (hałas, klimat, oświetlenie).

Wykorzystanie zasad ergonomii w tych obszarach umożliwi:

 • ergonomia przekłada się na uzyskanie znaczącego wzrostu wydajności pracy lub nauki (w przypadku np. uczniów lub studentów),
 • zmniejszenie ryzyka obrażeń, czy wypadków przy pracy,
 • znaczące zmniejszenie odsetka osób dotkniętych chorobami zawodowymi,
 • ograniczenie występowania schorzeń jak np. zespół cieśni nadgarstka, bóle mięśniowe, żylaki, bóle kręgosłupa, bóle szyi i głowy, zespół suchego oka i wiele innych
 • ograniczenie osób dotkniętych przeciążaniami mięśniowo-szkieletowymi, skutkującymi bólami, czy wadami postawy,
 • zdrowe siedzenie to w efekcie zmniejszenie absencji w pracy,
 • poprawa jakości świadczonych przez pracowników usług/produktów
 • wzrost satysfakcji z pracy wśród pracowników.

Przestrzeganie zasad ergonomii pozwala uniknąć niekorzystnych zjawisk, które mają wpływ na nasze zdrowie, jak i komfort oraz efektywność pracy, zabawy i nauki. Dzięki dostosowaniu biura, miejsca pracy, domu do zasad ergonomii stają się to miejsca bezpieczne dla zdrowia oraz komfortowe dla nas i naszych dzieci.

Akty prawne dotyczące ergonomii pracy

Poniżej prezentujemy również najważniejsze artykuły prawne(krajowe i europejskie) regulujące kwestię bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii pracy:

- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - DYREKTYWA RADY nr (90/270/EWG) z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe (piąta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 87/391/EWG) wraz z uaktualnieniami

Mamy nadzieję, że dzięki ofercie naszego sklepu znajdziesz nie tylko interesujące Cię produkty ergonomiczne do zastosowania w miejscu pracy i nauki, ale również fachowe doradztwo dotyczące ich wyboru i użytkowania. Zaopatrz się w nasze artykuły a ulga dla kręgosłupa i innych części ciała będzie natychmiastowa.


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.