Czyszczenie komputera, biurka - to się opłaca!

Uchwyt do monitora to lepsze zdrowie i wydajność w pracy. Sprawdź dlaczego. Zobacz więcej!

Czyste biuro - jak dbać o higienę pracy

Biuro jest miejscem, gdzie spędzamy wiele godzin każdego dnia. Stanowisko pracy bywa wizytówką firmy, a na pewno pracującej przy nim osoby. Zarówno więc ze względów estetycznych, jak i higienicznych, powinien na nim panować ład, porządek, czystość. Ma to przełożenie na wydajność, komfort pracy, ale także realnie na zdrowie pracownika. Zwłaszcza w czasach, których znakiem rozpoznawczym stał się koronawirus.

Czystość zaczyna się od biurka

W większości biur za czystość powierzchni wspólnych, podłóg, mebli odpowiada serwis sprzątający. Jednak obecna sytuacja zagrożenia COVID-19 wymusza zmianę, przynajmniej częściową, tego wzorca. Nie ustrzeżemy się całkowicie przed wirusami, bakteriami, drobnoustrojami, biura nie są sterylne jak laboratoria. Możemy jednak minimalizować ryzyko wystawienia się na ich działanie. A bywają one przenoszone właśnie również za pośrednictwem mebli i sprzętów biurowych. W największym stopniu dotyczy to biur nie pracujących w zamkniętym gronie, ale przyjmujących klientów z zewnątrz. Analogiczna sytuacja panuje w przypadku korzystania z przestrzeni dzielonej w systemie coworkingu czy hot desk. Wszędzie tam warto wyrobić sobie nawyk, by nawet z pozoru czysty blat, klawiaturę czy myszkę, przetrzeć środkiem dezynfekującym. Nawet jeśli będzie trzeba robić to kilka czy kilkanaście razy dziennie. Na szczęście po pozostałe artykuły czyszczące do biura nie musimy sięgać tak często.

Czyszczenie komputera - wydaje się proste, ale czy aby na pewno?

Najpopularniejszymi narzędziami pracy w biurze są oczywiście komputer, klawiatura, myszka. Przy nich spędza się najwięcej czasu. Nierzadko je i pije, a w sezonie grypowym również kicha czy kaszle. Pozostałości każdej z tych czynności znajdują dla siebie idealne miejsce – klawiaturę. Dostając się między klawisze są w zasadzie niewidzialne. W końcu jak często wykonuje się czyszczenie klawiatury? Zdecydowanie za rzadko. Resztki posiłków stają się bowiem idealną pożywką dla grzybów, bakterii i wirusów. Skryte przed naszym okiem w spokoju namnażają się, rozwijają. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to problemem niegroźnym, w końcu to tylko klawiatura, tylko posiłek zjedzony przy laptopie, kawa wypita nad raportem. Tymczasem Badania przeprowadzone na University of Arizona (analogiczne robiono również w innych krajach) jasno stanowią, że na klawiaturach można znaleźć nieraz więcej bakterii i drobnoustrojów niż na… deskach klozetowych. A to już o czymś świadczy i daje do myślenia. Najsłuszniejsza myśl to sięgnięcie po środki czyszczące do elektroniki biurowej – patyczki i chusteczki do czyszczenia, wspomagane sprężonym powietrzem, błyskawicznie doprowadzą klawiaturę do idealnego stanu. Takie czyszczenie wykonuje się naprawdę szybko, nie wymaga zdolności manualnych, a daje bardzo dobry efekt. Warto jeszcze przetrzeć klawiaturę i myszkę z zewnątrz, używając płynu do czyszczenia plastiku, nadającego się również do obudowy monitora. Czyszczenie komputera to naprawdę niezbędna czynność.

Jeszcze mniej zachodu wymaga czyszczenie ekranów. I zwróćmy tu uwagę, że nie chodzi tylko o monitor komputera. Równie ważne jest czyszczenie smartfona. To on noszony jest w najprzeróżniejsze miejsca, dotyka wielu powierzchni, co do których czystości nie mamy pewności, trzymany jest w dłoniach i przy uchu, ma więc również styczność z potem i drobnoustrojami.

Użycie ściereczki do monitora sprawia, że prezentuje się on lepiej, poprawia się ostrość obrazu, a więc i zwiększa przyjemność korzystania z niego, mniej męczy się wzrok. Nie wspominając o tym, że brudny ekran monitora łatwo rzuca się w oczy i stanowi mało elegancką wizytówkę firmy i pracownika. Staje się też swoistym magnesem dla kurzu - stąd płyny do czyszczenia monitora mają działanie antystatyczne, zmniejszające elektryzowanie się powierzchni ekranu, a właśnie ono przyciąga drobinki kurzu.

Ściereczki do ekranu Durable

Ściereczki do ekranu 2 Durable
Użyjmy sprężone powietrze do klawiatur, ściereczki do monitora, a chusteczki do elektroniki by usunąć brud z obudowy laptopa. Środków czyszczących do elektroniki jest naprawdę mnóstwo.

Higiena miejsca pracy zaczyna się od mycia rąk, dbania o czystość własną - przecież to wszystko wiemy i stosujemy. Warto wyrobić sobie analogiczne nawyki w stosunku do sprzętów, których używamy na co dzień. Wymaga to w zasadzie tylko uświadomienia sobie problemów i zagrożeń, jakie niesie za sobą brak czystości w miejscu pracy. I łatwości, z jaką można o nią zadbać.


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.