Jak wybrać odpowiednią dla Twojej firmy? Niszczarka do papieru

Niszczarka do papieru - sprawdź czym kierować się przy wyborze niszczarki. Zobacz więcej!

Praktycznie każda instytucja bądź firma, która posiada bogatą dokumentacją zawierającą tajne i poufne dane, powinna zainwestować w trwałą niszczarkę do papieru. Inaczej wszelkie dane, w tym także prywatne, mogłyby się dostać w niepowołane ręce. Urządzeń tego typu jest jednak cała masa i niekiedy ciężko jest się zdecydować na jedno konkretne. Dokonując zakupu niszczarki dokumentów powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jej parametry. Do ich rodzaju zaliczyć możemy przynajmniej kilka, od pojemności, czy wydawanego hałasu, aż po klasę tajności. Teraz po kolei postaramy się je przedstawić i wspólnie zastanowić się co jest niezbędne.

Niszczarka do dokumentów LX221 Fellowes

Niszczarka do dokumentów LX221 Fellowes

Rodzaje niszczarek do papieru

Zacząć należy od tego, że z gatunków niszczarek możemy wymienić 3 najważniejsze i wiążą się one głównie z miejscem ich przeznaczenia. Niszczarki dzieli się więc na używane w: - małych biurach i gospodarstwach domowych - średnich biurach -wielkich firmach oraz korporacjach Przeznaczenie tego typu urządzenia znaczy bardzo wiele, gdyż wielkość oraz klasa tajności zależy właśnie od potrzeb jej użytkowania. We własnym domu wystarczy nam przecież nieduża niszczarka do papieru, która dziennie będzie wstanie zniszczyć kilka mniej znaczących dokumentów. Jednak kiedy mowa o ogromnych przedsiębiorstwach, konieczne jest duże urządzenie, które dziennie zniszczy nawet tonę papieru. Niszczarki do dokumentów tego typu potrafią zajmować nawet znaczną powierzchnią i nazywane są tzw. niszczarkami centralnymi, gdyż obsługują kilka pięter w biurowcu. Jeśli zatem wiemy już do czego właściwie ma nam służyć i jak często ma być użytkowana owa niszczarka, pora zastanowić się nad stopniem tajności dokumentów, jakimi będziemy dysponować. W większości przypadków wystarcza bowiem pobieżne niszczenie dokumentów. Zdarza się także, że w przypadku ściśle tajnych informacji, ich odczyt po zniszczeniu musi stać się niemożliwy.

Wyróżniamy zatem:

  • niszczarki tnące w paski (strip cut)
  • niszczarki tnące w ścinki (cross ut)

Te pierwsze wybiera się najczęściej na własny użytek lub do mniejszych firm. Niszczarki tnące w ścinki gwarantują z kolei większą tajność, a co za tym idzie są dużo droższe. Bardziej kosztowne staje się również ich serwisowanie.

Klasa bezpieczeństwa niszczarki do papieru

Pisaliśmy już, że niszczarka do papieru posiada zróżnicowane stopnie tajności i to właśnie od nich zależy, jak bardzo dokumenty zostaną zniszczone, a co za tym idzie, czy będzie się dało je w jakiś sposób później złożyć i usiłować odczytać. Wymienić możemy aż 5 stopni tajności wg poziomu bezpieczeństwa DIN, jakie możemy wybrać. Charakteryzują się one różnymi cechami.

  • I stopień – służy przeważnie do korespondencji, czy ogólnych materiałów, tworzą paski o szerokości około 12 milimetrów, bez limitu ich długości.
  • II stopień – przeznaczone do korespondencji wewnętrznej, paski o szerokości 6 milimetrów, również bez limitu długości.
  • III stopień – wybierany w przypadku materiałów poufnych, paski o wymiarach jedynie 2 milimetrów, jednak z ograniczoną długością do 80 milimetrów.
  • IV stopień – używany, gdy mowa o materiałach tajnych, ścinki o szerokości max 2 milimetrów, z granicą powierzchni do 30 mm2.
  • V stopień – materiały naprawdę ściśle tajne, tworzą ścinki o wymiarach niecałego jednego milimetra, zaś ich maksymalna powierzchnia to 10 mm2.

Stworzony został również jeszcze jeden, szósty stopień tajności, jednak funkcjonuje on tylko w instytucjach rządowych.

Omówienie parametrów niszczarek do papieru

Wydajność

Najważniejszym parametrem każdej niszczarki do dokumentów jest jej wydajność. Jeśli kupujemy ją dla naszych osobistych potrzeb, nie ma potrzeby niszczenia naraz kilkunastu stron, jednak w przypadku firm, ta opcja jest naprawdę opłacalna. Niszczarki do papieru, które są najmniej wydajne, niszczą około 5 kartek w jednym czasie. Istnieją również takie, gdzie w jednej chwili, możemy włożyć ponad 600 kartek. Mowa oczywiście o standardowej gramaturze papieru. Najlepiej jest zainwestować w niszczarki przeznaczone do pracy ciągłej, które nie będą wstrzymać co jakiś czas pracę, po zniszczeniu znacznej części papieru.

Szerokość wejścia w niszczarce

Szerokość wejścia również zależna jest od naszych potrzeb. Możemy niszczyć jedynie małe płytki CD lub wielkie strony kilkudziesięciu arkuszu. Standardowa szerokość wynosi jednak ok. 250-30 milimetrów.

Pojemność kosza niszczarki do dokumentów - inna w małej a inna w dużej firmie

Każda niszczarka zawiera kosz, który mieści w sobie określoną ilość ścinek. Gdy jest zapełniony trzeba go po prostu odłączyć i opróżnić. Pojemność jest zróżnicowana i wynosi najczęściej od 5 litrów w małych firmach, do 30 w średnich przedsiębiorstwach. Niszczarki centralne posiadają zaś kosze o pojemności aż do 100 litrów!

Poziom hałasu - niszczarka przybiurkowa czy w holu firmy?

Zawsze najlepiej zainwestować w niszczarkę o jak najmniejszym poziomie hałasu, gdyż wiadomo, że nadmierny hałas przeszkadza w pracy. Warto więc wybrać takie urządzenie, które emituje hałas na poziomie 50-70 decybeli.

Funkcje niszczarek do dokumentów

Każda niszczarka do papieru posiada określone funkcje. Niektóre mają ich po prostu o wiele więcej. Jedne są bardzo przydatne, inne mniej, niemniej jednak warto się z nimi zapoznać. Najważniejsza i najbardziej przydatna z nich to funkcja cofania. Jest ona niezbędna, w przypadku gdy włożymy zbyt dużo kartek naraz i niszczarka zaczyna się zapychać. Szybko naciskamy wtedy odpowiedni guzik, a urządzenie samo wypycha kartki z powrotem. Nie mylić z funkcją cofania ścinek, bowiem jest to najzwyczajniej niemożliwe. Zawsze należy zwracać szczególną uwagę na to co wkładamy do niszczarki. Poza cięciem zwykłego papieru większość niszczarek, bez problemu poradzi sobie również z zszywkami bądź spinaczami, które często zawierają urzędowe dokumenty. Niektóre niszczarki poradzą sobie również z dyskietkami, płytkami CD lub grubą tekturą. Stosowane są one często na różnego rodzaju uczelniach. W biurach gdzie stopień tajności jest niezwykle ważny, znajdują się niszczarki wyposażone w kosze zamykane na klucz. Dzięki temu nikt nie będzie miał możliwości dostania się nawet do ścinków wcześniejszych dokumentów.

W jakie marki warto zainwestować?

Najrozsądniej postawić na marki znane i doceniane na całym świecie. W ich przypadku będziemy mieć pewność, że okres gwarancji jest dość długi, a serwisowanie powinno przebiegać szybko i bezproblemowo. Do najlepszych marek zależą zatem: Kobra, Fellowes, Wallner. Ich producenci od lat istniejąca rynku i mogą pochwalić się naprawdę dobrymi produktami. Ceny niszczarek są bardzo zróżnicowane, tak samo jak i ich rodzaje. Jeśli stawiasz na niszczarkę domową, to wydasz mniej więcej 200-600 zł. Jeśli jednak poszukujesz profesjonalnego urządzenia do swojego biura, warto wydać około 900 zł do nawet 4000 zł. Wszystko zależy oczywiście od potrzeb. Pewne jest jednak jedno, a mianowicie, że niszczarka jest rzeczą niezbędną w przypadku przedsiębiorstw oraz korporacji, dlatego dobrze jest przemyśleć jej zakup i nie dokonywać transakcji pochopnie. Należy sprawdzić najpierw wszystkie parametry i zastanowić się, w jakim stopniu ma być ona profesjonalna i jak bardzo poufne dokumenty chcemy zniszczyć za jej pomocą.

Nasze bestsellery

Niszczarka Fellowes LX201 - jednorazowo niszczy do 12 kartek, posiada kosz o pojemności 22 litrów, klasa tajności P-5 na dokumenty papierowe i szereg funkcji. Jedną z ciekawszych funkcji jest IntelliBar, który wyłącza urządzenie jeśli wykryje ryzyko przegrzania, wykrywa zbyt dużą liczbę kartek papieru (zapobiega przeładowaniu), posiada czujnik SafeSense, który wyłącza urządzenie jeśli wykryje zetknięcie człowieka lub zwierzęcia z otworem na dokumenty. Niszczy kartki ze zszywkami, małymi spinaczami, a także karty kredytowe.
Niszczarka Fellowes LX211 - jednorazowo niszczy do 15 kartek, posiada kosz o pojemności 22 litrów, klasa tajności P-5 na dokumenty papierowe i szereg funkcji. Posiada funkcję IntelliBar. Niszczy kartki ze zszywkami, małymi spinaczami, a także karty kredytowe.
Niszczarka Fellowes LX221 - jednorazowo niszczy do 20 kartek, posiada kosz o pojemności 30 litrów, klasa tajności P-5 na dokumenty papierowe i szereg funkcji. Posiada funkcję IntelliBar. Niszczy kartki ze zszywkami, małymi spinaczami, a także karty kredytowe.
Wszystkie wymienione wyżej niszczarki do dokumentów posiadają 2 lata gwarancji na urządzenie i 5 lat na noże tnące.

Zobacz i kup!


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.