Jak odróżnić fotel ergonomiczny od zwykłego?

Na ergopoint.com.pl dowiesz się jak wybrać dobry fotel ergonomiczny i krzesło ergonomiczne dostosowane do wzrostu, wagi, w pełni regulowany, z atestem medycznym! Doradzimy wybór! Sprawdź nas i kup!

W skrócie można powiedzieć, że każdy fotel ergonomiczny to fotel biurowy, ale nie każdy fotel biurowy to fotel ergonomiczny. Fotel ergonomiczny to fotel biurowy, posiadający wiele specjalnych cech, przekładających się bezpośrednio na walory użytkowe i zdrowotne.

Unikalne i najważniejsze cechy fotela ergonomicznego

wyprofilowanie oparcia celem prawidłowego oparcia dla pleców i kręgosłupa

Oparcie fotela ergonomicznego powinno prawidłowo podpierać odcinek lędźwiowy pleców (część dolna pleców), ponieważ to tam właśnie wywierane są największe naciski podczas siedzenia i w efekcie przeciążenia i urazy, a także deformacje krążków międzykręgowych. Szwedzki naukowiec Alef Nachemson opracował infografikę, która pokazuje obciążenie pleców w zależności od pozycji i tak:

  • leżenie na wznak - 25% obciążenia
  • leżenie na boku - 75% obciążenia
  • pozycja stojąca - 100% obciążenia
  • pozycja stojąca pochylona do przodu - 150% obciążenia
  • pozycja stojąca pochylona do przodu z obciążeniem dodatkowym na rękach 5kg - 220% obciążenia
  • pozycja siedząca - 140% obciążenia
  • pozycja siedząca z pochyleniem do przodu - 185% obciążenia
  • pozycja siedząca pochylona do przodu z obciążeniem dodatkowym na rękach 5kg - 275% obciążenia

To obrazuje, że podczas siedzenia z nieprawidłowym podparciem pleców i przodopochyleniem obciążenie może sięgać 185% lub więcej!

Dlatego tak ważne jest by oparcie fotela ergonomicznego było wyprofilowane, a także wspierało plecy na maksymalnie największej ich powierzchni, jednocześnie z podparciem kręgosłupa (anatomiczne podparcie wspierające naturalną krzywiznę kręgosłupa).

Jeśli plecy są prawidłowo podparte podczas siedzenia to następuje redukcja obciążenia kręgosłupa do 140%. Przy siedzeniu średnio 9-10 godzin dziennie plus dojazd do pracy i relaks / odpoczynek na siedząco ta wartość robi ogromną różnicę dla kręgosłupa. Nie wolno sobie wmówić, że jeśli mnie nie boli kręgosłup to tak będzie zawsze. Degeneracja kręgosłupa postępuje stopniowo poprzez etapy (nacisk na krążki międzykręgowe, utrata ich sprężystości, bóle kręgosłupa, deformacje, silne bóle kręgosłupa). Dlatego w tym przypadku profilaktyka jest najważniejsza.

zagłówek

Zagłówek to zwykle opcja w fotelach ergonomicznych. Wykorzystywany jest najczęściej podczas rozłożenia fotela do pozycji spoczynkowej. Pozwala odciążyć kręgosłup w części szyjnej.

wyprofilowanie siedziska i jego wysuw

Wyprofilowanie siedziska pełni ważną rolę. W Fotelach Kulik System znajduje się specjalna przestrzeń pod kościami guzicznymi, która odciąża tę część kręgosłupa. W innych fotelach to wyprofilowanie jest mniejsze, ale pełni podobną rolę. Dodatkowo siedzisko musi być zaokrąglone z przodu, by zapewnić, że nie są uciskane naczynia krwionośne w udach i pod kolanami. Siedzisko powinno również umożliwić wysuw. Wtedy możliwe jest jego dostosowanie do wzrostu użytkownika (fotele bez wysuwu siedziska sprawiają, że osoba wysoka siedzi na zbyt krótkiej części siedziska, a osoba niska zbyt głęboko, co powoduje nacisk na naczynia krwionośne pod kolanami i dodatkowo może nie w pełni opierać się na oparciu!)

multi regulacje fotela biurowego

Fotel ergonomiczny posiada wiele regulacji , które umożliwiają dopasowanie niemal każdego jego elementu do sylwetki użytkownika (szczupła, średnio szczupła, mocno zbudowana, niska, przeciętnego wzrostu, wysoka, różne proporcje tułowia, nóg, rąk) oraz co ważne również jego preferencji. Najlepsze fotele ergonomiczne powinien posiadać poniższe regulacje. 

regulacja kąta pochylenia oparcia i blokada w kilku pozycjach lub blokada w dowolnym miejscu - ujemny kąt nachylenia (odchylenie oparcia fotela w kierunku siedziska) powinno sięgać ok 5%, co zapewni podparcie pleców, kiedy piszemy na klawiaturze lub analizujemy dokumenty (czyli jesteśmy nieco pochyleni do przodu). Taka opcja regulacji ochroni przed efektem „okrągłych pleców”).

regulacja głębokości siedziska – Pozwala to odpowiednio dopasować odległość siedziska od oparcia do budowy ciała użytkownika (osoba wyższa bardziej wysunie siedzisko, a niższa je schowa).

mechanizm synchro regulacji ruchu wychylenia oparcia w stosunku do siedziska (wraz z regulacją kąta pochylenia oparcia zmienia się kąt pochylenia siedziska). W efekcie niezależnie od tego jak bardzo jesteśmy wychyleni do tyłu zachowujemy prawidłową postawę ciała.

dostosowanie wysokości oparcia – użytkownik wyższy ustawi oparcie na wyższym poziomie, a użytkownik niższy obniży je. Dzięki temu cała powierzchnia pleców będzie podparta w sposób anatomiczny. Część foteli biurowych posiada autonomiczne (niezależne od wysokości oparcia) podparcie części lędźwiowej pleców. Wtedy oparcie możemy ustawić jak nam odpowiada a podparcie odcinka lędźwiowego dodatkowo wyregulować.

regulacja podłokietników - najlepsze fotele oferują regulację wysokości podłokietników, możliwość ustawienia ich bliżej lub dalej od siedziska (zwykle poprzez odpowiednie wkręcenie śrub w podstawę siedziska - są tam 2-3 możliwości ustawienia). Podłokietniki można również wysuwać lub chować, co działa na podobnej zasadzie jak wysuw siedziska. Rzadko spotykaną opcją jest możliwość kierowania podłokietników do wewnątrz lub na zewnątrz siedziska, co odpowiada szczególnie osobom szczuplejszym.

regulacja wysokości siedziska - wymieniamy na końcu, ale to jedna z najważniejszych cech, która dopasuje fotel biurowy do wzrostu użytkownika. Najlepsi producenci jak Kulik System dobiera wysokość amortyzatora do przedziału wzrostu, co wyklucza możliwość niedopasowania fotela w przypadku np. osób o budowie niestandardowej (osoba wysoka, ale o krótszych nogach i dłuższym tułowiu, osoby niższe o dłuższych nogach w stosunku do tułowia).

Nasze hity sprzedaży - fotele ergonomiczne

Fotel ergonomiczny Elegance Kulik System - fotel z atestem medycznym. Posiada wiele regulacji i opatentowane wyprofilowanie siedziska i oparcia. Fotele Kulik System powstały jako efekt wielu lat badań gabinecie terapii manualnej właściciela firmy.

Fotel ergonomiczny Elegance Kulik System

Fotel ergonomiczny Webby Mayer - marka z niemieckim rodowodem. Jedna z największych firm w branży w Europie. Fotel Webby posiada wszystkie możliwe regulacje, a także ciekawostkę (posiadają ją również fotele Elegance i Galaxy Kulik System), czyli regulowany opór przeciwciśnienia w zależności od wagi osoby siedzącej (sprężystość działania odchylenia oparcia.

Fotel ergonomiczny Webby Mayer

Fotel biurowy Unique Wau - pełnia regulacji, certyfikat TUV i ciekawostka w postaci regulacji głębokości wsparcia odcinka lędźwiowego. Obciążenie aż do 130 kg.

Fotel biurowy Unique Wau

Fotel Mate Bejot - piękny design, wiele regulacji, wiele opcji dodatkowych, długa gwarancja

Fotel Mate Profim

Fotel Veris Profim - świetnej jakości produkt z gwarancją 5 lat i wieloma regulacjami. Możliwość wyboru mnóstwa funkcji dodatkowych, tapicerek, które personalizują fotel.

Fotel Veris Profim

Jeśli nadal wahasz się przed podjęciem decyzji skontaktuj się z naszymi doradcami. Podpowiemy, jaki fotel wybrać, omówimy funkcje i podzielimy się doświadczeniami.