Fotel ergonomiczny od Kulik System - różnice między modelami

Często pytacie o różnice między fotelami Kulik System, więc już wyjaśniamy :)

Firma Kulik System powstała na bazie Gabinetu Terapii Manualnej wybitnego terapeuty Eugeniusza Kulika. Dziesiątki tysięcy pacjentów poddało się zabiegom w tym gabinecie i dzisiaj mogą żyć bez bólu oraz cierpienia. Dzięki pacjentom i ich sugestiom oraz obserwacjom powstały innowacyjne fotele ergonomiczne. Krzesła KULIK SYSTEM® zostały zaprojektowane by stanowić ulgę dla kręgosłupa poprzez profilaktykę i aktywną rehabilitację osób z problemami kręgosłupa. Utrzymują kręgosłup w prawidłowej pozycji, co pozwala zapobiegać urazom i wadom postawy. Modele krzeseł profilaktyczno - rehabilitacyjnych Classic i Classic Pro oraz Elegance, Galaxy i Business są produktami profilaktyczno-rehabilitacyjnymi zarejestrowanymi jako wyrób medyczny. Fotele Kulik System są unikalne na rynku poprzez zastosowanie specjalnie wyprofilowanego kształtu siedziska oraz oparcia, którego rolą jest utrzymanie anatomicznej pozycji ciała. Lata doświadczeń pozwoliły opracować produkt, który zapobiega pogłębianiu istniejących już deformacji kręgosłupa oraz chroni przed wystąpieniem nowych. To właśnie dzięki wyprofilowaniu siedziska (zagłębienie pod guzy kulszowe), modyfikowane jest ułożenie miednicy podczas siedzenia, co zbliża jej ułożenie do takiego, z którym mamy do czynienia w pozycji stojącej. Z kolei wyraźne wyprofilowanie części lędźwiowej oparcie oraz wertykalnej znacząco lepiej wspiera kręgosłup, wymusza prawidłową postawę, zapobiegając garbieniu się.

Unikalne wyprofilowanie to cecha wspólna wszystkich foteli biurowych Kulik System. Jednakże są również inne cechy, którymi się one różnią.

Najbardziej podobne są do siebie fotele z tzw. grupy mniejszych foteli biurowych jak Classic i Classic Pro. W grupie większych foteli biurowych podobne są do siebie Elegance i Galaxy. Z kolei model Business podobny jest budową do Galaxy, ale nie posiada zagłówka.

Szczegółowe różnice widoczne są w poniższej tabeli.

 Porównanie modeli foteli biurowych Kulik System

Krzesło ergonomiczne Classic a Classic Pro - różnice

 1. Regulacja głębokości siedziska (wysuw siedziska - osoby wyższe potrzebują większy wysuw a osoby niższe mniejszy) – posiada ją krzesło Classic Pro, a model Classic pozbawiony jest tej funkcji.

 2. Podłokietniki: Krzesło ergonomiczne Classic posiada podłokietniki twarde i bez możliwości regulacji, a Classic Pro miękkie i regulowane (w wersji Vario i 3D) i są one takie same, jak w większych, droższych fotelach.

 3. Wizualna różnica w tyle oparcia – w modelu krzesła Classic Pro tył oparcia jest tapicerowany, a w modelu Classic widoczna jest czarna płyta z wysokiej jakości tworzywa (zresztą podobne rozwiązania stosują również inni producenci foteli biurowych).

 4. oba modele podpierają plecy do wysokości przeciętnie połowy łopatek, jednocześnie wspierają plecy i wymuszają prawidłową postawę.

Podsumowując, Classic Pro lepiej dopasuje się do sylwetki użytkownika, ponieważ posiada regulowany wysuw siedziska. Model ten mogą również wybierać wyższe osoby (delikatnie powyżej 180 cm), jednak co ważne! o szczupłej budowie ciała. Dla wysokich osób o większych gabarytach odpowiednie będą modele Galaxy, Elegance lub Business.

Fotel ergonomiczny Elegance, Galaxy, Business - różnice

 1. Podparcie lędźwiowe w fotelu biurowym Galaxy można ustawić wyżej niż w fotelu Elegance. W efekcie Galaxy lepiej sprawdza się dla osób wysokich powyżej 180 cm i może być stosowany również dla osób bardzo wysokich ze wzrostem nieznacznie przekraczającym 190 cm. Fotel biurowy Elegance polecamy maksymalnie do wzrostu 190 cm.
 2. Ze względu na to, że oparcie w fotelu Galaxy jest kształtem zbliżone do prostokąta a w Elegance jest nieco dłuższe i zwężone u spodu to model Galaxy jest odpowiedni dla osób wysokich mocno zbudowanych oraz tych szczuplejszych, a Elegance dla wysokich i szczupłych.
 3. Drugim efektem różnicy w budowie oparcia oby tych foteli ergonomicznych jest to, że Elegance bardziej polecamy osobom szczupłym i średniej budowy. Galaxy natomiast dobrze sprawdzi się zarówno dla szczuplejszych, jak i mocno zbudowanych.
 4. Czwarta różnica dotyczy pewnej preferencji siedzenia w odchyleniu lub w pozycji mocno wyprostowanej. Jeśli lubisz siedzieć w niewielkim odchyleniu to wybierz model Galaxy (czasami tez osoby tęższe są zmuszona przyjąć taką pozycję). Jeśli najbardziej odpowiada Ci siedzenie w pozycji wyprostowanej to wybierz fotel biurowy Elegance.
 5. Z kolei model fotela biurowego Business posiada największe siedzisko, dlatego dedykowany jest nawet dla użytkowników o dużych gabarytach i jednocześnie wysokich. Fotel ten może być używany nawet przez osoby do 2 metrów wzrostu.
 6. Galaxy i Elegance posiadają zagłówki, a Business go nie ma.
 7. Podłokietniki w tych modelach są takie same (2 wersje do wyboru).
 8. Wszystkie 3 modele podpierają plecy do pełnej wysokości pleców, kontrolując na całej ich wysokości prawidłowe zachowanie postawy ciała.

Kilka innych ciekawostek

Modele Classic, Classic Pro oraz Business posiadają możliwość blokady kąta pochylenia oparcia w dowolnej pozycji, a Elegance i Galaxy w 4 pozycjach. Jednocześnie tryb odblokowania blokady kąta nachylenia oparcia jest bardziej komfortowy w modelach Elegance i Galaxy niż w Classic, Classic Pro i Business.
Funkcja ochrony pleców przed uderzeniem przy zwolnieniu blokady kąta nachylenia oparcia (w naszej tabeli to właśnie funkcja anti shock) jest dostępna wyłącznie w modelach Elegance i Galaxy.
Często pytacie również o to czy w fotelach dostępna jest funkcja ustawienia sprężystości oparcia w pozycji odblokowanej. Jest ona dostępna w modelach Elegance i Galaxy, dzięki czemu kiedy korzystamy z oparcia bez ustawienia jego blokady mamy dobre wsparcie dla pleców, a przy chęci wychylenia się do tyłu pod wpływem nacisku pleców oparcie się wychyla. Jest to świetna funkcja, która wpisuje się również w koncepcję balansujących krzeseł, czyli takich które wymuszają pewne mikroruchy ciała użytkownika.