Doskwiera mi rwa kulszowa - jak mam dobrać fotel rehabilitacyjny do pracy?

Fotele ergonomiczne na chory kręgosłup i rwę kulszową. Zobacz fotele rehabilitacyjne z atestem medycznym! Szeroka oferta 24h! Wejdź, kup i siedź zdrowo!

Doskwiera mi rwa kulszowa - jaki fotel rehabilitacyjny wybrać do pracy?

Nerw kulszowy jest najszerszym i najdłuższym nerwem w ciele ludzkim. Jego początek zlokalizowany jest w dolnej części pleców, przebiega przez pośladki przez uda i kolana i kończy się poniżej kolan.

Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, czy cierpi na tę przykrą dolegliwość, to powinien wiedzieć, że przy rwie kulszowej odczuwać może przeszywający ból, który zlokalizowany jest wzdłuż nerwu kulszowego. Jednym z objawów rwy kulszowej może być drętwienie nóg, a nawet mrowienie w stopie. Ból może się nasilać lub słabnąć, najczęściej pojawia się w trakcie siedzenia, ale może też dokuczać w trakcie chodzenia. Najważniejsze w neutralizacji bólu jest zlokalizowanie problemu i wdrożenie odpowiedniego systemu, który zapewni powrót do zdrowia, jednocześnie nie zapobiegnie ponownemu powstawaniu dolegliwości.

Co może powodować rwę kulszową?

Wbrew pozorom rwa kulszowa bardzo często pojawia się u osób między 30 a 40 rokiem życia. Głównym powodem jej występowania jest przepuklina międzykręgowa lub zwężenie kręgosłupa lędźwiowego. Na ból nerwu kulszowego najbardziej narażone są osoby z nadwagą i wykonują ciężkie prace fizyczne w których zmuszone są do podnoszenia ciężkich rzeczy. Nie oznacza to, że tylko ta grupa cierpi na rwę kulszową. Ta dolegliwość pojawia się również wśród osób, które wiele czasu w ciągu dnia spędzają w pozycji siedzącej, np pracując przed komputerem. W takich wypadkach ważne jest, aby stworzyć ergonomiczne miejsce pracy, które pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, które niesie ze sobą rwa kulszowa.

Jak zapobiegać i leczyć dolegliwości związane z rwą kulszową?

Leczenie bólu spowodowanego rwą kulszową może odbywać się przy pomocy środków przeciwbólowych, jednak bez wdrożenia odpowiednich ćwiczeń, ognisko bólu może ciągle powracać. Dlatego oprócz leczenia samych symptomów, ważna jest profilaktyka i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Do profilaktyki można zaliczyć zorganizowanie ergonomicznego miejsca pracy, które pozwoli odciążyć kręgosłup. Odpowiednio dobrany fotel rehabilitacyjny i ruch sprawią, że rwa kulszowa stanie się tylko niemiłym wspomnieniem.

Jak dobrać fotel rehabilitacyjny?

Odpowiednio dobrany fotel ortopedyczny to jeden ze sposobów, który możemy wykorzystać do walki z rwą kulszową. Odpowiednio dopasowane oparcie i siedzisko będą delikatnie rehabilitować, ale i profilaktycznie dając odpowiednie podparcie plecom i rozluźniając mięśnie pleców. Dlatego też tak ważne jest skrupulatne dobranie odpowiedniego krzesła, które w połączeniu z aktywnością fizyczną pozwoli się pozbyć nieprzyjemnych dolegliwości. Poniżej zamieszczamy kilka propozycji foteli, które zostały specjalnie zaprojektowane, aby odciążyć kręgosłup i nacisk na nerw kulszowy. Dodatkowo wszystkie te fotele wspierają w newralgicznych punktach osobę siedzącą zapewniając właściwe podparcie górnej i dolnej części tułowia.

Fotel rehabilitacyjny Classic Kulik System

Zaletą fotela Classic jest jego ergonomiczna budowa i wyprofilowane siedzisko oraz oparcie. Stanowią one wyróżniki fotela na rynku, co także pozwoliło zdobyć fotelowi pozytywny atest medyczny. Te dwa elementy mają ogromny wpływ na delikatną rehabilitację kręgosłupa i zapobieganie pojawianiu się dolegliwości związanych z rwą kulszową. Fotel ergonomiczny ma również o wiele więcej zalet i mogą go stosować osoby z innymi dolegliwościami takimi jak bóle migrenowe, lumbago, zniekształcenie odcinka szyjnego kręgosłupa czy hemoroidy. To fotel przeznaczony dla osób od 150 do 170 cm wysokości. Osoby wyższe powinny rozważyć zakup modelu Classic Pro, który posiada szersze możliwości dopasowania do osób o zróżnicowanym wzroście.

 Fotel ergonomiczny Classic Kulik System
Zdjęcie: Fotel ergonomiczny Classic Kulik System

Fotel ergonomiczny Classic Pro Kulik System

Fotel Classic Pro wykorzystuje podobne systemy jak fotel Classic, czyli specjalnie ergonomicznie wyprofilowane siedzisko oraz oparcie. Dzięki temu fotel posiada atest medyczny, co potwierdza jego prozdrowotne właściwości. Wybierając to krzesło, masz możliwość regulacji wysokości i odchylenia oparcia, a także wysokości siedziska. Bezcenna jest również regulacja wysuwu siedziska w Classic Pro, co gwarantuje prawidłowe podparcie siedzenia i ud. Regulacji podlegają również podłokietniki, które można przesuwać w przód i w tył, a także w górę i w dół. Dodatkowym atutem jest możliwość wyboru kółek lub stopek, które dodadzą krzesłu mobilności lub wręcz przeciwnie. To krzesło dla osób, które są wyższe niż 170 cm (do ok 185 cm) i potrzebują dodatkowej regulacji zarówno oparcia, jak i wysokości oraz głębokości siedziska.

Fotel ergonomiczny Classic Pro Kulik System
Zdjęcie: Fotel ergonomiczny Classic Kulik System

Fotel ortopedyczny Elegance Kulik System

Idealny do eleganckich i minimalistycznych wnętrz będzie fotel ortopedyczny Elegance. W fotelu tym można regulować wysokość siedziska i oparcia, dodatkowo zarówno siedzisko, jak i oparcia posiadają odpowiednie systemy wspierające poszczególne partie kręgosłupa i odciążające go. To ogromnie ważna cecha, która powinna być brana pod uwagę przez osoby, które borykają się z nawracającymi bólami nerwu kulszowego. Fotel umożliwia również regulację nachylenia siedziska i oparcia, wysokości podłokietników. Fotel Elegance posiada też wysuwane siedzisko, które pozwoli na dopasowanie głębokości siedzenia, dodatkowo reguluje wysokość zagłówka oraz jego kąt nachylenia co ma duży wpływ na rozluźnienie mięśni szyi. Fotel Elegance będzie odpowiedni dla osób do max 195 cm wzrostu, szczuplejszej budowy ciała.

 Fotel ergonomiczny Elegance Kulik System
Zdjęcie: Fotel ergonomiczny Elegance Kulik System

Fotel obrotowy Business Kulik System

To kolejna świetna propozycja, która posiada system podtrzymywania i korekcji lędźwiowego odcinka kręgosłupa, a także system podtrzymywania szyjnego i piersiowego odcinka. W siedzisku zastosowany jest system wentylacji narządów miednicy, a także system odciążenia kręgosłupa. Fotel posiada atest medyczny. Regulować w nim można wysokość siedziska. Blokada siedziska umożliwia oparcie w różnych pozycjach. Posiada również regulację oporu odchylenia oparcia i regulację podłokietników góra/dół i do wewnątrz/na zewnątrz (opcja 3D). Wysuw siedziska umożliwia regulację głębokości siedzenia. Fotel Business będzie odpowiedni dla osób do ok 195 cm wzrostu, ale szczuplejszej budowy ciała jak i dla osób o większych gabarytach.

 Kulik System Fotel ergonomiczny Business

Zdjęcie: Fotel ergonomiczny Business Kulik System

Fotel ergonomiczny Galaxy 3D Kulik System

Fotel Galaxy 3D umożliwia utrzymanie prawidłowej postawy podczas siedzenia, zmniejsza zmęczenie i napięcie kręgosłupa. Krzesło umożliwia płynne regulowanie wysokości siedziska i oparcia. Wbudowany w fotel system synchron daje możliwość zmiany kąta siedziska w stosunku do oparcia. Fotel posiada opcję podłokietników regulowanych góra/dół i do wewnątrz/na zewnątrz, co jest świetną opcją dla szczuplejszych osób, jak i tych o szerszej posturze. Podparcie odcinka lędźwiowego i piersiowego to najważniejsze elementy fotela, który umożliwia zachowanie prawidłowej postawy podczas siedzenia. To szczególnie ważne przy problemach z rwą kulszową. Fotel Galaxy będzie odpowiedni dla osób do ok 190 cm wzrostu, przeciętnej budowy ciała.

Fotel ergonomiczny Galaxy 3D Kulik System 

Zdjęcie: Fotel ergonomiczny Galaxy Kulik System

Decydując o wyborze odpowiedniego fotela, warto rozważyć każdy z powyższych modeli, których konstrukcja jest dopasowana do specjalnych potrzeb osób zmagających się z nawracającymi bólami nerwu kulszowego.

Co, jeśli z miejsca pracy korzysta więcej osób?

Jeśli z danego miejsca pracy korzysta więcej osób, warto wybrać fotel, który będzie stanowił odpowiedź na więcej dolegliwości. Może się zdarzyć, że tylko jeden z użytkowników będzie miał problemy zdrowotne, które sprawią, że to właśnie do jego dolegliwości powinno zostać dopasowane krzesło ortopedyczne. Nie można jednak zapominać o tym, że inni użytkownicy również powinni czuć się komfortowo, siedząc w fotelu, dlatego ważne będzie dopasowanie wysokości siedziska, zagłówka, oraz oparcia. W tym wypadku najlepszym modelem wydaje się krzesło ortopedyczne Elegance lub Galaxy 3D Kulik System, które oferują pełen zakres regulacji. Pozwoli ono na szybkie dostosowanie ustawień fotela do budowy ciała każdego z użytkowników, a przy tym będzie delikatnie rehabilitować kręgosłup. Sporą zaletą foteli ergonomicznych jest to, że pomagają w pozbyciu się objawów choroby, ale również działają zapobiegawczo, co jest potwierdzone przyznanymi atestami medycznymi.