Dlaczego warto wybrać stanowiska sit – stand lub biurko elektryczne do pracy siedząco – stojącej ?

Dlaczego warto wybrać stanowiska sit – stand lub biurko elektryczne do pracy siedząco – stojącej ?

Przeważająca większość pracowników biurowych i umysłowych wykonuje swoje zadania na siedząco. I wielu z nich skarży się na przypadłości z tym związane. Na czele są oczywiście bóle kręgosłupa, sztywnienie karku, napięcie mięśni pleców, ogólne fizyczne zmęczenie. I te mniej widoczne, jak zwiększenie ryzyka chorób serca, układu krwionośnego, cukrzycy czy otyłości. Rezultaty spędzania minimum 30% dnia (8 godzin w pracy to jedno, ale spójrzmy szerzej - ile czasu zajmuje dojazd do pracy? czy relaksujesz się po pracy również w pozycji siedzącej?) w jednej, siedzącej, pozycji są obciążające dla organizmu. Zgadzają się z tym zarówno sami pracownicy jak i specjaliści medycyny pracy. Ale czy istnieje jakaś alternatywa ?

Poprawienie komfortu pracy i zdrowia przez stanowiska do pracy siedząco stojącej sit – stand (taką nazwę stosuje marka Fellowes) lub Sit/Stand Desk (taką nazwę stosuje marka Kensington)

Ciężko zmienić tryb pracy biurowej i całkowicie wyeliminować pozycję siedzącą. Pytanie zresztą, czy byłoby to uzasadnione, ona bowiem także nie jest przecież obojętna dla organizmu, skupienia pracownika, jego wydajności.
Rozwiązaniem idealnym w takiej sytuacji jest system mieszany – mianowicie przejście na pracę siedząco – stojącą. Taki rodzaj pracy jest nadal stosunkową nowością w Polsce, jednakże w innych krajach, zwłaszcza Europie Zachodniej, Skandynawii, Stanach Zjednoczonych, od lat zyskuje na popularności. Jest bowiem zaletą dla zdrowia pracownika, zaś pracodawcy doceniają płynącą z niego poprawę wydajności i zadowolenia zatrudnionych.

Ograniczenie pracy w trybie siedzącym polega na wprowadzeniu do biura dedykowanych rozwiązań. Praca biurowa na stojąco nie powinna się bowiem odbywać przy tradycyjnych meblach. Nie zdadzą one egzaminu. Jednak decydując się by wykorzystać w biurze stanowisko do pracy sit – stand uzyskujemy bardzo dobre rezultaty, zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Ich istotą jest bowiem możliwość płynnej zmiany wysokości blatu biurka i przechodzenia od pozycji stojącej do siedzącej – cały czas na tym samym meblu. Pozwala to pracownikowi na przywyknięcie do nowego rozwiązania, oswojenie się z nim.

Na początek wystarczy przysłowiowe pięć minut na godzinę w pozycji stojącej i stopniowe zwiększenie tego czasu do zalecanych 15 minut na godzinę. Regulowana wysokość stanowiska do pracy siedząco – stojącej oznacza, że ten proces jest płynny, szybki, wygodny. Zachęca wręcz pracowników, by z niego skorzystać. I jak się okazuje – bardzo szybko przyzwyczajają się oni do nowych rozwiązań, na własnym ciele odczuwając ich pozytywne skutki.

Efektem jest więc lepsza kondycja psychofizyczna, spadek zmęczenia, poprawa koncentracji. To zaś przekłada się satysfakcję i motywację do pracy, oraz rzecz jasna wydajność. Dlatego też stanowiska sit to stand stanowią tak pożądany element wyposażenia biura ergonomicznego i przyjaznego pracownikom.
Na rynku jest dostępnych kilka różnych rodzajów rozwiązań pozwalających stworzyć miejsce do pracy na siedząco lub na stojąco. Nakładki na biurka standardowe, jak również profesjonalne biurka regulowane elektrycznie.

Na przykład: 

stanowisko do pracy siedząco stojącej sit – stand Fellowes lub Sit/Stand Desk Kensington - zobacz Fellowes Stanowisko do pracy sit-stand lotus™ - białe

Fellowes Stanowisko do pracy sit-stand lotus™ - białe

biurko elektryczne, biurko regulowane elektrycznie - zobacz bestseller Spacetronik model SPE-204B

Spacetronik biurko regulowane elektrycznie ErgoPoint.pl

 Biurko regulowane dla dziecka marki Mayer

Biurko regulowane dla dziecka Mayer

 

Oba rozwiązania oferują dla użytkownika wiele korzyści między innymi:

  • niższe ryzyko chorób kardiologicznych – badania wskazują, że długie siedzenie to istotny czynnik ryzyka chorób kardiologicznych i to niezależnie od aktywnego trybu życia. Dlatego należy przerywać długie siedzenie ćwiczeniami bądź spacerem.
  • zmniejszenie bólu pleców, który jest można powiedzieć chorobą cywilizacyjną. Stojąc lub siedząc zmieniasz rozkład obciążenia, co pozwala odciążyć plecy, w tym zmniejszyć nacisk na przestrzenie międzykręgowe,
  • pozycja stojąca zużywa więcej energii niż siedzenie. Przeciętny człowiek spala ponad 150 dodatkowych kalorii, kiedy stoi, zamiast siedzieć przez większą część dnia. To w oczywisty sposób wpływa na metabolizm i pozwala walczyć z cywilizacyjną chorobą, jaką jest otyłość,
  • dodatkowe efekty to redukcja poziomu cukru we krwi, dłuższa długość życia, zmniejszenie stresu, jak również poprawa wydajności i wzrost poziomu energii. poziom cukru we krwi,
  • biurko regulowane dla dziecka Mayer to pewność, że nasze dziecko zawsze będzie miało możliwość korzystać z biurka dostosowanego do swojego wzrostu, dzięki czemu zredukujemy ryzyko wad postawy, a także drogich wizyt u fizjoterapeutów. Biurko regulowane dla dziecka to świetny produkt, który możesz podarować już 4 latkowi i będzie służyło do wieku dorosłego. 5 lat gwarancji. 

Zatem korzyści jest wiele i chcąc zachować jak najdłużej zdrowie i wysoki poziom kondycji fizycznej należy ograniczyć siedzący tryb życia, co najprościej można zrobić poprzez zwiększenie liczby godzin pracy na stojąco.


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.