Co lepsze Fotel biurowy ergonomiczny czy poduszki ergonomiczne?

Zastanawiasz się nad fotelem ergonomicznym albo poduszką do siedzenia? Sprawdź co lepsze w Twojej sytuacji. Przeczytaj i dokonaj dobrego wyboru!

Wiele osób staje przed wyborem, jakim jest decyzja dotycząca zakupu, który może pomóc w zniwelowaniu bólu pleców i problemów związanych z układem ruchu. Do wyboru jest wiele produktów, których celem jest poprawienie jakości życia. Najpopularniejszymi produktami, które mają realny wpływ na profilaktykę i wady postawy to fotel biurowy ergonomiczny i poduszki ergonomiczne. Choć obydwa produkty stworzone są po to, aby pomagać osobom skarżącym się na problemy z nieprawidłową postawą, to jednak różnią się między sobą funkcją i ceną. Obydwa produkty, mają pozytywny wpływ na prawidłową postawę i redukują bóle kręgosłupa, dlatego warto rozważyć ich zakup.

Czym jest fotel ergonomiczny?

Wiele osób błędnie uważa, że fotel ergonomiczny jest tym samym, co zwykły fotel biurowy. Między tymi dwoma produktami jest wiele różnic, ale głównymi są konstrukcja fotela i odpowiednie wyprofilowanie siedziska, które spotkać można wyłącznie w dobrych fotelach ergonomicznych. Fotele biurowe nie wspomagają aktywnego siedzenia ani nie pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy pleców. Bardzo często po długich latach użytkowania zwykłych krzeseł, okazuje się, że coraz częściej pojawiają się bóle kręgosłupa, które są związane z wieloletnimi zaniedbaniami. Aby zapobiec powstawaniu wad postawy i zwyrodnień kręgosłupa konieczny jest odpowiedni dobór fotela ergonomicznego.

Fotel biurowy ergonomiczny to odpowiednio skonstruowany i dobrane do potrzeb konsumenta krzesło, które zapewnia profilaktykę i rehabilitację kręgosłupa. Przez swoją innowacyjną budowę zmniejsza uczucie zmęczenia, a także naprężenie i ból kręgosłupa. Wybrzuszenia na oparciu (poprzez jego odpowiednie wyprofilowanie, w tym za pomocą podparcia lędźwiowego) umożliwiają zachowanie prawidłowej postawy kręgosłupa, dodatkowo mają działanie rehabilitujące. Jest to szczególnie ważne dla osób, które są po operacji kręgosłupa lub, które uległy urazowi pleców w wypadkach komunikacyjnych i nie tylko.

Niektóre z foteli mają dodatkowe udogodnienia np. funkcję synchron, którą posiada fotel Elegance Kulik System. Jest ona odpowiedzialna za zmianę kąta siedziska w stosunku do oparcia. Działa to na zasadzie jednoczesnego odchylenia oparcia przez nacisk tułowia i wysunięciu siedziska do przodu w tym samym momencie. Funkcja ta ma ogromny wpływ na jakość i wygodę siedzenia, a także pozytywnie wpływa na mięśnie kręgosłupa.
Ogromnie ważna w fotelach ergonomicznych jest możliwość regulacji głębokości siedziska, która pozwoli dopasować fotel do potrzeb osób o różnej budowie ciała. Regulacji można poddać również oparcie i podłokietniki. Dodatkowym atutem tego typu foteli jest wysoka jakość atestowanych tkanin, które zostały użyte do ich produkcji.

Fotel biurowy ergonomiczny Elegance Kulik System

Niektóre z nich w tym model Profim posiadają również innowacyjny system Smart HPS, który wspomaga aktywne siedzenie. Zarówno oparcie, jak i siedzisko, podczas siedzenia podążają za ruchem ciała osoby siedzącej.

Fotel ergonomiczny Xenon Net Profim.jpg

Poza tymi kluczowymi cechami foteli ergonomicznych są również te równie ważne, ale mnie widoczne jak mechanizm samoważący oparcia, podłokietniki 360 stopni, zagłówek, obłe zakończenie siedziska i wiele innych elementów które stanowią różnicę między fotelami biurowymi a doskonałymi fotelami ergonomicznymi. O kluczowych cechach foteli ergonomicznych dowiesz się tutaj.

Wszystkie te udogodnienia, mają za zadanie wspierać plecy i pomagać w walce z bólami kręgosłupa, wspomagać układ krążenia i układ oddechowy. A osoby zdrowe, kupując odpowiedni fotel, zapewniają sobie odpowiednią profilaktykę pleców, która chroni przed zwyrodnieniem kręgosłupa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niektóre fotele ergonomiczne są dostosowanie również do potrzeb osób, które borykają się z hemoroidami, prostatą, lumbago i wieloma innymi, których obecność bezpośrednio wpływa na jakość siedzenia. Takie osoby, powinny wybierać fotele, których siedziska są specjalnie wyprofilowane i które wykonane są z najwyższej jakości materiałów.

Do czego służą poduszki ergonomiczne?

Choć fotel biurowy ergonomiczny wydaje się idealnym rozwiązaniem, gdy w grę wchodzą problemy z kręgosłupem, lub chęć zadbania o jak najlepszy stan pleców, to jednak ma jedno ograniczenie. Fotela nie da się zabrać ze sobą w każde miejsce. Nie zabierzemy go na wakacje ani w dłuższe odwiedziny do znajomych. Do takich zadań specjalnych są poduszki ergonomiczne, które możemy w łatwy sposób spakować i zabrać tam, gdzie będziemy mogli i chcieli z nich korzystać.

Celem poduszek ergonomicznych jest rehabilitacja kręgosłupa osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Pomagają w zwalczaniu bólu pleców, które mają ogromny wpływ na koncentrację i powstawanie bólów migrenowych. Poduszki rehabilitacyjne wymuszają odpowiednią postawę ciała podczas siedzenia i stymulują mięśnie przykręgosłupowe. Niektóre z poduszek można wykorzystać również do ćwiczeń. Główną zaletą poduszek jest to, że można je położyć w każdym miejscu i tym samym zadbać o plecy.

Decydując się na zakup poduszki do siedzenia, należy wiedzieć, że istnieje wiele modeli poduszek, które odpowiadają na konkretne potrzeby. Nie istnieje jedna poduszka dobra, na każdą przypadłość. Dlatego szczególną wagę należy zwrócić, na możliwości, które oferują nam poszczególne produkty.

Poduszki sensomotoryczne

Poduszki sensomotoryczne umożliwiają dostosowanie twardości do oczekiwań użytkownika. Niektóre z poduszek mogą posiadać wypustki masujące, które pobudzają krążenie krwi. Dobrej jakości poduszka sensoryczna nie zawiera ftalanów i innych substancji uelastyczniających ani BPA. Jest to bardzo ważne, ponieważ poduszki do siedzenia mają często styczność z ciałem. Poduszki wykonane z nieatestowanych materiałów to ryzyko migracji toksycznych cząstek na ciało, czy silnych reakcji alergicznych.

Poduszka do siedzenia Sissel SITFIT Plus.jpg

Poduszki rehabilitacyjne

Poduszki rehabilitacyjne mogą się różnić kształtem. W zależności od potrzeb wyróżniamy poduszki okrągłe, owalne i kliny do siedzenia. Poduszki okrągłe z otworem w środku polecane są dla osób, które mają problemy z hemoroidami lub dla kobiet w ciąży, a także dla kobiet po porodzie naturalnym. Natomiast kliny do siedzenia mają za zadanie wymuszenie prawidłowej postawy.

Wybór odpowiedniej poduszki nie jest trudny, ale dobrze jest zastanowić się, czy ten konkretny model będzie dla nas odpowiedni.

Krzesło ergonomiczne czy poduszka ortopedyczna do siedzenia?

Sissel Sit special poduszka klin do siedzenia

Sissel Sit special poduszka klin do siedzenia

Krzesła biurowe ergonomiczne to najlepsze rozwiązanie, jeśli nasza praca związana jest z wielogodzinnym siedzeniem przed biurkiem lub jakąkolwiek inną czynnością wykonywaną przez długi czas w pozycji siedzącej. Doskonale sprawdzi się jako mebel specjalistyczny do biura lub do domu nie tylko dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa, ale również dla osób, które chcą im zapobiegać.

Osoby posiadające fotel odciążający kręgosłup nie powinny wykluczać zakupu poduszki do siedzenia. Obydwa produkty mogą uzupełniać się wzajemnie. W domu i w biurze lepiej sprawdzi się odpowiedni fotel, który będzie odpowiednio wyprofilowany dla całego ciała, będzie posiadał regulowane podłokietniki i podpórki. Poduszki do siedzenia sprawdzą się natomiast wszędzie tam, gdzie fotel ergonomiczny nie może zostać zabrany. Będą idealne do zabrania ze sobą na wszelkiego rodzaju spotkania, podróże, a nawet na relaksujący maraton filmowy w towarzystwie drogiej nam osoby.

Jeśli jednak głównym czynnikiem decydującym o wyborze będzie cena, to zdecydowanie poduszki do siedzenia, będą tańszą inwestycją i być może atrakcyjniejszą na samym początku. Koszt zakupu poduszki ergonomicznej waha się od 120 zł do około 300 zł. Natomiast fotele ergonomiczne w zależności od ilości posiadanych funkcji zaczynają się od 800 zł i osiągają w niektórych przypadkach około 5000 zł. Choć kwoty wydają się oszałamiające, to jednak w parze z ceną każdorazowo idzie komfort i wspaniała jakość wykonania produktów.


Komentarze muszą zostać zatwierdzone przed opublikowaniem

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.